În document se arată că sindicaliştii şi ministrul Educaţiei nu au discutat despre proiecţia bugetară pentru învăţământ pe anul viitor.
Acesta este al patrulea demers al Federaţiei Educaţiei Naţionale prin care se cere începerea negocierilor.
„Menţionăm că negocierile privind proiecţia bugetară, precum şi cele salariale, sunt obligatorii atât prin prevederile Constituţiei României, cât şi prin contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional. În speranţa că Guvernul României va trata, măcar în al XII-lea ceas, problema salarizării personalului din învăţământ cu seriozitatea necesară, Federaţia îşi manifestă întreaga disponibilitate pentru negocieri corecte şi sincere”, se menţionează în scrisoare.
FEN mai cere şi demisia ministrului Educaţiei, Cristian Adomniţei.
