Prima dintre ele, adresată ministrului Cristian Adomniţei, are în vedere situaţia şcolilor aflate în pericol de a dispărea. Este vorba de acele unităţi şcolare din mediul rural care, din cauza numărului mic de copii sau chiar a lipsei lor, au fost închise sau urmează a fi închise.
„Acest aspect, sesizat şi la Arad de către profesorii şi educatorii cu care am discutat, creează o nouă problemă. Cea a pierderii locurilor de muncă de către cadrele didactice şi de către personalul auxiliar. În plus, neutilizarea spaţiilor în care au funcţionat aceste unităţi şcolare va duce în timp la deteriorarea lor şi transformarea în incinte improprii derulării procesului de învăţământ, dacă realitatea va cere reluarea sa. Având în vedere acest aspecte, l-am întrebat pe ministrul Adomniţei dacă are o situaţie exactă a acestor şcoli în judeţul Arad, dacă ministerul are vreo strategie care să vizeze evitarea şomajului pentru personalul afectat şi dacă intenţionează să conserve acele spaţii, inclusiv prin sprijinirea autorităţilor locale în acest sens”, a declarat senatorul PSD Dan Vasile Ungureanu.
S.T.
