CARAŞ-SEVERIN – Una dintre discuţiile purtate la Reşiţa de ministrul Energiei cu mai mulţi edili a vizat alimentarea populaţiei cu gaz.
Mulţi primari din judeţ, în special cei de pe Valea Caraşului vor ca localităţile lor să fie conectate la gaz. Cel puţin, primarul Oraviţei, Dumitru Ursu, pledează de o bună vreme pentru ca oraşul său să aibă alimentare cu gaz.
„Există restricţii pentru lemnul de foc, iar populaţia şi primarii caută soluţii. Alimentarea cu gaz este foarte importantă şi, în acest scop, trebuie căutate cele mai bune soluţii. După cum ştiţi, furnizarea de gaz este un serviciu public, încă centralizat, şi nu este dată în administrarea primăriilor. Vom depune un amendament la Ordonanţa 64, tocmai în acest scop: de a transfera procedura de atribuire a serviciilor de furnizare de gaze către unităţile administrativ-teritoriale. Astfel, mai multe localităţi se pot constitui în ADI (asociaţii de dezvoltare intercomunitară) şi pot face pachete atractive pentru investitori.“, spunea ministrul Energiei.
În opinia ministrului, după aprobarea acelui amendament adus Ordonanţei 64, primăriilor le va fi mai uşor să atragă distribuitori de gaz, pentru că una este să vină furnizorul pentru 500 de clienţi şi alta pentru 3500. Aşadar, alimentarea cu gaz nu este ceva imposibil, doar ceva mai greu de realizat. Să sperăm că nu foarte greu…
