Fabrica a fost închisă în 2006, cu pierderi mari din cauza creşterii preţurilor de producţie, concomitent cu scăderea preţului aluminei pe piaţa internaţională. Astfel că au fost disponibilizaţi cam 800 de angajaţi şi s-a ratat redeschiderea minei de la Dobreşti şi, implicit, reangajarea a 700 de mineri bihoreni.
Fabrica are o suprafaţă de 30 ha plus 42 ha de halde de şlam, care trebuie însă închise ecologic pentru a fi exploatat terenul. Primăria Oradea ar fi tentată să amenajeze un parc de distracţii pe o haldă. Însă proprietarii ruşi nu sunt în relaţii foarte bune cu municipalitatea după ce li s-a refuzat în mod repetat ieftinirea aburului tehnologic, pe care CET Oradea îl pierde acum degeaba ca produs secundar.
Cristian Horgos
