Au avut însă ghinion şi au fost văzuţi de un cetăţean cu spirit civic. Acesta a sunat la Secţia 2 şi i-a anunţat pe poliţişti. Oamenii legii au mers imediat în căutarea lor. Când i-au văzut pe poliţişti, hoţii au pus biciul pe cal şi au încercat să scape. La o curbă spre Moşniţa însă, atelajul s-a răsturnat.
Cei doi au lăsat totul baltă şi au rupt-o la fugă pe câmp cu poliţiştii după ei. După câteva minute de alergare însă, agenţii i-au prins. Este vorba de doi tineri de 22 şi, respectiv, 34 de ani care riscă ani buni de închisoare pentru că prin furtul lor au pus în pericol circulaţia.
