Din iulie 2006, Consiliul Judeţean care deţine 32% din acţiunile FCMR nu a mai dat nici un ban pentru sponsorizarea echipei.
Cel puţina aşa susţinea preşedintele forului decizional, Iosif Secăşan.
În cadrul şedinţei de ieri a CJ, problema sponsorizării echipei de fotbal reşiţene a fost dezbătută din nou.
Dl. Secăşan a venit cu două soluţii: „ori Cj renunţă la acţiuni şi le cesionează, ori râmânem acţionari în continuare şi participăm la majorarea capitalului social al FCMR“.
Din declaraţiile preşedintelui CJ au reieşit principalele motive pentru care instituţia pe care o conduce nu a mai dat bani la FCMR: „managementul defectuos, pierderi financiare de 11 miliarde de lei vechi şi anumite linii de legislaţie financiară nu tocmai respectate“.
Discuţiile au fost ample, fiecare consilier a avut ceva de spus. S-au ridicat o serie de întrebări însă nimeni nu a putut răspunde.
Concluzia clară a fost că dacă nu se „bagă“ bani în FCMR echipa va dispărea. Consilierul Poneţchi a propus realizarea unei expertize financiar contabile care să arate modul în care s-au cheltuit banii publici.
Ieri nu s-a ajuns la nici o concluzie în ceea ce priveşte finanţarea în continuare a FCMR de către CJ.
„Toţi ne dorim o echipă de fotbal. Însă, personal, dle preşedinte vă recomand să fiţi foarte atent în ceea ce faceţi pe viitor. Mandatul meu de consilier nu-l veţi primi pentru a da bani. Hai deţi să întreprindem demersurile recomandate şi de Curtea de Conturi, acelea de a cere FCMR situaţia contabilă pe 2006. Pe filiera fotbal sunt 24 de dosare la DNA. Vorbesc la nivel naţional. Şi dacă e si la nivel local, suntem şi noi într-o oarecare culpă“ a concluzionat consilierul Nicolae Ştefănescu.
Nina Curiţa
