O fostă proprietară cere municipalităţii terenul de sub ruinele unei biserici medievale situate în Centrul Civic.
Primăria susţine că va lua o decizie în funcţie de hotărârea instanţei.
Femeia este moştenitoarea unui teren şi a unui imobil care a fost demolat în urmă cu câţiva ani şi a depus la Primărie, în baza Legii 10, o cerere în baza Legii 10, respinsă însă de către Comisia locală de Fond Funciar.
Decizia comisiei a fost anulată de Tribunalul Caraş-Severin, iar moştenitoarea a cerut Consiliului Local să fie pusă în drepturi.
Primăria continuă procesul apelând la căile de atac legale şi a emis o dispoziţie prin care arată imposibilitatea restituirii în natură a imobilului şi terenului solicitat.
Imobilul a fost demolat, iar administraţia nu mai are teren disponibil în centrul Caransebeşului.
Lidia Almăjanu
