Caraş-Severin, Romania

În prezenţa cancelarului general al UVVG,Corneliu Maior, decanului Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, Gheorghe Dehelean, viceprimarului oraşului, Tiberiu Dekany şi a preşedintelui Box Club UVVG, Adolf Ivanovici, ne-a fost prezentat primul boxer profesionist din istoria Aradului.

După ce Corneliu Maior a făcut o succintă trecere în revistă a aportului Universităţii de Vest Vasile Goldiş la dezvoltarea sportului arădean, Adolf Ivanovici a ţinut să ne prezinte achiziţia „de lux” a clubului.

* Deţinător al trei centuri

Vasile Dragomir s-a născut în urmă cu 27 de ani la Bucureşti şi practică nobila artă din 1992. După o scurtă carieră la amatori, unde are în colecţie un bronz european de juniori, Dragomir a trecut la profesionişti. Palmaresul său este unul impresionant, cu trei centuri de campion: W.J.B.F. (mondială), W.B.N. (intercontinentală) şi E.B.F. (europeană). Pe cea din urmă, viitorul student al UVVG o va pune în joc, la începutul anului viitor, cel mai probabil, la Arad. „Am găsit aici nişte oameni extraordinari, pe care promit că nu o să-i dezamăgesc” – a punctat noua achiziţie a Box Club UVVG.

* Promisiuni

Dacă Gheorghe Dehelean, decanul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, a promis că va rămâne alături de sportivii Aradului, pe care îi va sprijini să se califice în mediul academic, viceprimarul Tiberiu Dekany şi-a luat angajamentul că se va implica în toate proiectele care au legătură cu sportul şi marea performanţă. „Trebuie ca toţi să conştientizăm că sportul îţi face cea mai bună imagine” – a completat Dekany.

D.S.