REȘIȚA – Primăria Reșița a publicat pe SEAP anunțul privind achiziția serviciilor de proiectare și execuție a lucrărilor. Elaborat de…
CARAȘ-SEVERIN – … dar a câștigat o conștiință politică!“, a concluzionat deputatul liberal Marcel Vela, care transmite felicitări celor doi finaliști rămași în cursa pentru Cotroceni!
REȘIȚA – Înfrângerea Reșiței cu FC Argeș l-a făcut pe directorul clubului, Cristi Bobar, să afirme că a trăit la această partidă una dintre cele mai mari umilințe din ultimii ani! În plus, șeful din Valea Domanului nu-și explică până în acest moment cum aceiași jucători care au creat speranțe că CSM Reșița poate mult mai mult decât Liga 2 sunt acum de nerecunoscut prin jocul extrem de slab prestat de ei!
CARAȘ-SEVERIN – În mai puțin de 3 luni, tânăra de 28 de ani le-a produs proxeneților – mamă și fiu – peste 35.000 de lei!
CARANSEBEȘ – Secția s-a îmbrăcat în haine noi, după o investiție de peste 50 de mii de lei din bugetul spitalului, dar și cu ajutorul unor sponsori generoși!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Pe terenul din Balta Sărată s-au întâlnit primele două clasate din Liga a V-a Caraș-Severin: liderul autoritar CSM Caransebeș și Starigrad Karasevo, ambele promovate deja în Liga a IV-a!
CARANSEBEȘ – La prima participare la o competiție în afara țării, tânăra ciclistă din Caransebeș, legitimată la Velocitas Timișoara, a obținut o performanță excelentă!
CARAȘ-SEVERIN – Și alte suprafețe ar putea beneficia timp de 20 de ani de „prima de sechestrare forestieră“, majorată de curând la 640 de euro/an/ha!
BOCȘA – Alcoolul băut în public și muzica dată prea tare au fost metehnele la capitolul conviețuire socială, care au zgâriat ochiul sau timpanul bocșenilor!
BOZOVICI – Bărbatul ar fi vrut să-i ia zilele animalului de doar 4 luni, spânzurându-l cu o sârmă atârnată de gard! S-a întâmplat duminică, 4 august, în jurul orei 22.00, când polițiștii Secției 6 Rurală Bozovici au fost sesizați despre faptul că un localnic schingiuie un câine în comună!
REȘIȚA – Modernizarea centrului Reșiței reprezintă un pas esențial pentru îmbunătățirea calității vieții locuitorilor și atragerea investitorilor în acest oraș. Primarul Nelu Popa a făcut progrese semnificative în acest sens, ultima realizare notabilă fiind proiectul prezentat pentru reabilitarea funicularului. Cu toate acestea, mai sunt două clădiri importante care necesită atenție urgentă: Hotelul Semenic și Universalul Vechi!
REȘIȚA – Partida dintre ACSM Reșița și FCU 1948 Craiova din prima etapă a Ligii 2 va avea loc marți, 6 august, de la ora 17, pe stadionul din Valea Domanului! Echipa pregătită de Flavius Stoican și-a propus ca în acest sezon să prindă play-off-ul, în timp ce formația finanțată de Adrian Mititelu, care a retrogradat din Superligă în sezonul trecut, are ca obiectiv clar revenirea în primul eșalon!
CARANSEBEȘ – Poate unii caransebeşeni nici nu-l mai observă, într-atât s-au obişnuit cu el în locul acela dintre Biserica romano-catolică şi Primăria municipiului. Aproape că face parte din peisaj. E discret, la fel de discret ca şi cărţile lui. Îl cheamă Ilie Flachsel, are 57 de ani şi e din Reşiţa, dar aproape în fiecare dimineaţă e caransebeşean!
CARANSEBEȘ – Caransebeșencele legitimate la clubul timișorean Velocitas s-au întors cu medalii de la Campionatul Național de Mountain Bike XCO, XCC și E-MTB, desfășurat pe traseele de la Cheile Grădiștei!
REȘIȚA – Pentru început, clădirea de pe Calea Caransebeșului a fost trecută din domeniul public în domeniul privat al municipiului Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Spune șeful județului, care se arată optimist vizavi de șansele de urgentare pe care le are și cel de-al treilea drum de pe „Anghel Saligny“: DJ 683, tronson Zăvoi-Poiana Mărului!
CARAȘ-SEVERIN – Distracția de weekend nu se împacă prea bine cu mânatul volanului, iar trei dintre cei care au folosit substanțe interzise iar apoi s-au apucat de condus au avut ghinionul să fie trași pe dreapta de polițiști la primele ore ale zilei. Aceștia sunt acum suspectați că s-ar fi urcat la volan sub influența substanțelor psihoactive, după ce au ieșit pozitivi la testarea cu aparatura polițiștilor!
REȘIȚA – Cupa României la lupte, la categoria seniori, s-a desfășurat recent la Târgu Mureș, iar Reșița a reușit să aibă o sportivă pe podiumul de premiere! Este vorba despre luptătoarea Adam Tania, care a obținut medalia de argint la categoria 62 de kg. De asemenea, Andrei Bărbulescu s-a clasat pe locul 5, la categoria 57 de kg.
