REŞIŢA – Cu sprijinul ADR Vest, două obiective de patrimoniu industrial ale Reşiţei, Funicularul şi Hala Minda, vor fi transformate…
ORAVIȚA – Junior’s Cup Oravița 2025 la fotbal pentru copii născuți în 2013 și 2014 va avea loc la finalul acestei săptămâni, în orașul Oravița!
CARAȘ-SEVERIN – Lansată oficial, vineri, ziua de 15 iunie se dorește a deveni nucleul unui nou brand economic și turistic, „Made in Banatul Montan“, piatră de temelie la construcția viitorului!
CARANSEBEȘ – Ceea ce primarul Felix Borcean anunța deja, de ceva vreme, a devenit certitudine odată cu recentul ordin al ministrului Dezvoltării, Adrian Veștea. Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) a fost inclus pe lista obiectivelor de investiții propuse spre finanțare prin Programul național de investiții pentru consolidarea spitalelor „Mihail Cantacuzino”!
CARANSEBEȘ – ACS Magica Balta Caransebeș este campioana Ligii a IV-a din Caraș-Severin. Elevii lui Petru Bona au reușit să…
MOLODVA NOUĂ – Compania din Turcia care va exploata minereul de cupru de la Moldova Nouă este în curs de a obţine avizele necesare. Exploatarea propriu-zisă va începe într-un termen de 36 de luni, spun reprezentanţii administraţiei locale!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Memorialul ”Dan Firițeanu” la fotbal juvenil, ediția a II-a, s-a desfășurat în 6 și 7 iunie, pe terenul sintetic din Valea Domanului! Milan Craiova a câștigat turneul, iar golgheterul a fost desemnat Luca Fulger de la echipa olteană, antrenată de profesorul Daniel Ciocănescu!
BREBU NOU – Asta ne-a declarat Zlatomir Maletici, viceprimarul comunei Brebu Nou, odată cu începerea sezonului cald care aduce cu el și lansarea mai multor investiții importante în infrastructură, turism și reabilitarea clădirilor publice!
CARANSEBEȘ – Cine are banii se poate alege cu terenul de fotbal din spatele Polivalentei din Pipirig. Iar dacă terenul poate face cu ochiul vreunui dezvoltator imobiliar, e o mică problemă: trebuie păstrată destinația de bază sportivă. Deocamdată!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul liberal Dumitru Rujan vorbește despre intrarea în vigoare a legii care crește plafonul de impozitare, inclusiv pentru pensionarii militari!
REȘIȚA – Secția de karate WUKF a CSM Reșița, condusă de Shihan Zoltan Lipan, va reprezenta cu mândrie Reșița la Campionatul European de Karate WUKF, ce se va desfășura în Polonia, la Varșovia, în perioada 9-13 octombrie 2024!
CARAȘ-SEVERIN – Formația de copii Lupii Argintii, coordonată de Cristian Chitucea, a organizat la finalul lunii septembrie două competiții amicale în localitățile Prisaca și Șoșdea, cu sprijinul Consiliului Județean Caraș-Severin! În continuare, echipele de juniori ale Lupilor Argintii se vor concentra pentru partidele din campionatul județean!
CARANSEBEȘ – Nu au fost uitați nici profesorii acestora, și ei primind cuvenita recunoștință. Amfitrioni au fost primarul Felix Borcean și city managerul Florin Bogdea, ambii cadre didactice!
REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus sâmbătă, 5 octombrie, cu scorul de 1-0, în fața echipei CS Mioveni, datorită reușitei din minutul 85 a lui Sergiu Rimovecz printr-o lovitură de cap! Echipa lui Stoican a jucat timp de jumătate de oră și cu un om în plus, după ce Șerban de la Mioveni a fost eliminat pentru proteste vehemente la adresa arbitrajului!
REȘIȚA – După ce a fost prezentat în cadrul mai multor festivaluri din Europa, America și Asia, filmul regizorului Sabin Dorohoi ajunge și în cinematografe. Călătoria prin țară a filmului „Clara“ va începe vineri, 11 octombrie, la București, urmând să ajungă la Reșița marți, 15 octombrie, când va fi prezentat publicului reșițean în prezența echipei, la Cinema Dacia, cu începere de la ora 19:00!
CARAŞ-SEVERIN – Pentru această iarnă, necesarul de lemnul de foc este asigurat, spune Ion Tabugan, directorul Direcţiei Silvice Caraş-Severin, estimările fiind pentru un volum de 40.000 mc. În acest moment, la Direcţia Silvică Caraş-Severin sunt disponibili 17.000 mc de lemn pentru încălzirea populaţiei, din care 10.000 mc se află în depozite, 2.000 mc pe platformele primare și 5.000 mc fasonat la cioată!
CARANSEBEȘ – Asta a fost reacția primarului Caransebeșului după ce judecătorii de la Tribunalul Caraș-Severin i-au permis chirurgului Gheorghe Borcean să revină în sălile de operație ale spitalului caransebeșean!
REȘIȚA – În toată țara, peste 300 de percheziții domiciliare au fost puse în scenă la cumpărători de arme și muniție livrate prin curieri, după ce le-au comandat de pe net, de la o firmă străină!
CARANSEBEȘ – Chirurgul fusese trimis, parțial, la pensie de actualul manager al spitalului caransebeșean, Singh Bhupinder, însă judecătorii de la Tribunalul Caraș-Severin n-au fost de acord și l-au repus în drepturi pe Borcean. Spunem parțial la pensie pentru că surse din spital ne-au spus că managerul Singh i-ar fi permis doctorului Borcean să facă gărzi în continuare. Acum, judecătorii cărășeni au considerat că Borcean poate să opereze din nou!
