CARAȘ-SEVERIN – În medie, fiecărui judecător i-a revenit, anul trecut, pentru soluționare un număr de 1.444,1 dosare, cea mai mare…
REȘIȚA – Primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, a anunțat finalizarea a trei investiții importante în cartierul Dealu Crucii, cu o valoare totală de 2.173.102 lei. Cea mai mare parte a sumei, peste 1,62 milioane lei, a fost destinată modernizării și dotării Școlii Primare și a Grădiniței din zonă, prin proiecte cu finanțare externă!
REȘIȚA – După ce magistrații de la Judecătoria Caransebeș au decis în prima zi a săptămânii ca cei doi bărbați să rămână pentru încă 30 de zile în arest, aceeași măsură a fost luată joi și de cei de la Tribunalul Caraș-Severin!
CARAȘ-SEVERIN – După ce a umilit pe CS Mehadia cu scorul de 18-0 într-o etapă restantă la mijlocul săptămânii trecute, FC Nera Bogodinț și-a continuat marșul spre titlu și a înregistrat sâmbătă, 26 octombrie, o nouă victorie, cu scorul de 6-2 cu Mundo Reșița!
REŞIŢA – Noua aplicație pentru mobil oferă un tur ghidat către toate cele 30 de picturi murale de pe clădirile…
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre prima sesizare din țară, o depășire neregulamentară, depusă prin noul sistem e-SAR, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora 1.07. Adică la un ceas după ce sistemul a devenit operațional!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – Municipiul se mișcă în direcția potrivită, iar evenimentele care adună comunitatea, fie ele mari sau mici, merită păstrate în amintire. ”Comunitate în Mișcare” a fost un astfel de moment, când peste 850 de participanți și 100 de voluntari au demonstrat că orașul este pregătit pentru un viitor mai sănătos și mai activ!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut, scor 1-2, pe terenul Stelei, deși a condus cu 1-0. După meci, antrenorul Flavius Stoican s-a declarat extrem de dezamăgit de modul în care echipa sa a gestionat partida. Tehnicianul rosso-nerilor a subliniat că jucătorii săi trebuie să învețe să gestioneze momentele delicate și să fie mai eficienți în atac!
REȘIȚA – CSM Reșița a înregistrat sâmbătă, 23 august, prima înfrângere din acest campionat, după ce Steaua s-a impus cu scorul de 2-1, pe stadionul din Ghencea!
REȘIȚA – Jaful de la Muzeul Drents din Assen, Olanda, care ne-a lăsat fără obiecte de patrimoniu de o valoare istorică inestimabilă, a ridicat discuții legate și de securitatea instituțiilor muzeale din țara noastră. Pe meleaguri cărășene, în această perioadă, Muzeul Banatului Montan trece printr-un proiect de reabilitare. Și se pare că la Reșița există chiar ce lipsea muzeului din Olanda: paza umană!
CARAŞ-SEVERIN – Asta spune deputatul liberal Marcel Vela care a propus un amendament la bugetul de stat, de 750 de mii de lei pentru reabilitarea Căminului Cultural din Bucova, ce a fost şi votat!
CARAȘ-SEVERIN – De pe urma driblingurilor primarului de Oravița printre merele golden ale liberalilor și ionatanele social-democraților au acum de suferit orăvițenii…
REȘIȚA – Clubul de juniori ACS Ciocan Cristina Reșița va participa la Turneul Semifinal de baschet, unde va întâlni BC FAN Baschet Otopeni și ACS Îngerii Băniei Craiova!
CARANSEBEȘ – Liderul seriei de Vest din Divizia A2, CSU Târgu Mureș, a fost prea tare pentru bănățence, chiar dacă acestea au fost susținute de un public numeros!
CARAȘ-SEVERIN – Șeful județului consideră că Bugetul de Stat, chiar votat tardiv de parlament, dă șanse Caraș-Severinului pe direcția investițiilor majore în infrastructura rutieră și de căi ferate!
CARAȘ-SEVERIN – Aţi crezut că aţi scăpat de noi? Nu. Doar că sunt momente în care pamfletul nu îşi are locul sau inspiraţia ne mai și ocoleşte. Însă, zilnic ne parvin informaţii de tot felul. Unele nu pot fi dezvoltate astfel încât să iasă articole de ziar. Altele sunt amuzante, altele chiar inutile. Încercăm să vă mai plimbăm printre şuşoteli de prin toate domeniile, jocuri de culise de prin politică. Vrem să le luaţi cu atare, iar dacă vă supăraţi este problema voastră. Noi vi le oferim pentru că le ştim şi le scriem pentru că putem! Trataţi-le ca atare, fiţi bucuroşi că nu le facem articole, iar dacă nu vă amuză sau dacă nu le înţelegeţi, nu le mai citiţi!
REȘIȚA – Ideal ar fi ca Municipalitatea s-o primească sub forma luării în plată, în contul datoriilor UCM Reșița, aflată în reorganizare judiciară!
CARANSEBEȘ – S-au finalizat lucrările de modernizare a spațiilor care vor găzdui noul Compartiment de Recuperare, Medicină fizică și Balneologie, aprobat zilele trecute de Ministerul Sănătății. Acesta va funcționa în Policlinică, la etajul 1, cu săli pentru Kinetoterapie, Fizioterapie și Electroterapie, dar și cu saloane pentru pacienți!
REȘIȚA – Licitația online va avea loc luni, 10 februarie, pe platforma Uniunii Naționale a Practicienilor în Insolvență!
