CARAŞ-SEVERIN – Cadavre de zimbri în putrefacție, localnici sufocați de miros, care ne-au sesizat situaţia la redacţie, și instituții care…
REȘIȚA – Prezent la reunirea echipei, directorul Cristi Bobar i-a avertizat pe fotbaliști că urmează cea mai grea perioadă din acest an, pregătirea nu va fi deloc ușoară, iar obiectivul este calificarea în play-off!
REȘIȚA – Prima conferință a seriei „Reșița 255/100: Oameni-Locuri-Fapte“ l-a avut ca invitat pe primarul Ioan Popa!
ROMÂNIA – E.ON Energie România a instalat, în primele șase luni ale acestui an, peste 2.270 de sisteme fotovoltaice pentru clienții rezidențiali, în creștere cu 13% față de aceeași perioadă a anului trecut, ritmul instalărilor ajungând la vârfuri de 40 pe zi, în ultima perioadă!
REȘIȚA – Trei medalii, două de aur și una de argint, au câștigat sportivii de la Clubul Sportiv Universitatea Reșița…
CARAȘ-SEVERIN – În doar câteva săptămâni, o comunitate unită a reușit imposibilul. Campania umanitară pentru salvarea Adrianei, o fetiță de 12 ani din satul Măru, a strâns 1.000.000 de euro – suma necesară pentru tratamentul salvator!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
MUNTELE MIC – Chiar dacă administrația locală din Turnu Ruieni nu a aprobat nicio facilitate necesară investițiilor din sfera turistică, a impus taxă de stațiune, în cotă de 2%, dar și o taxă pentru parcarea utilajelor cu care deszăpezește stațiunea mereu, atunci când drumarii nu fac față!
CARAȘ-SEVERIN – Așezările din jurul Reșiței, în special sate ca Văliug, Brebu Nou și Gărâna, s-au dezvoltat în contextul colonizărilor austriece din secolele XVIII–XIX. Zona a avut mereu o mare diversitate etnică, dat fiind că mai târziu minele de aici au atras lucrători din toate colțurile țării a căror amprentă culturală rămâne vizibilă și în zilele noastre. Localnicii au știut să profite de prezența apelor, mai întâi pentru exploatări forestiere și plutărit (sec. XVIII), iar apoi ca sursă de energie (sec. XIX)!
REȘIȚA – Primăria municipiului a depus spre finanțare proiectul de reabilitare a cartierului Micro 3, prin Programul Regional Vest 2021–2027. Proiectul are o valoare totală de 60.382.599,73 lei, din care 59.176.943,75 lei reprezintă finanțare nerambursabilă, iar 1.205.655,98 lei este contribuția din bugetul local al municipiului!
CARANSEBEȘ – Decizia Tribunalului Timiș, luată azi noapte la ora 2, a fost deja contestată de apărătorii managerului Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș!
CARAȘ-SEVERIN – Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Timișoara au dispus, începând cu data de 19 septembrie 2025, punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore a lui Nedelcea Constantin-Flavius, secretar de stat în cadrul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, pentru infracțiunea de instigare la abuz în serviciu, în formă continuată!
REȘIȚA – O redescoperire a Reșiței prin fotografie, desen și text, propusă de artiștii Ioana Ciolea și Dan Perjovschi!
CARAȘ-SEVERIN – Nera Bogodinț continuă să demonstreze că performanța nu vine doar din teren, ci și din pasiunea și dăruirea celor care o compun. În spatele fiecărui succes stă munca de zi cu zi, unitatea grupului și oamenii care dau totul pentru culorile clubului. Printre aceștia se remarcă Andrea Săndescu, antrenorul-jucător de la Bogodinț, un exemplu de implicare și determinare, care reușește să inspire prin fiecare pas făcut alături de colegii săi!
CARANSEBEȘ – Incidentul s-a produs în apropiere de aeroportul din municipiul Caransebeș, chiar pe strada Aeroportului!
CARANSEBEȘ – Managerul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș ar fi pretins sume de bani de la un constructor care efectuează diverse lucrări de modernizare în spital, în schimbul atribuirii unui contract de lucrări fără licitație!
REȘIȚA – Sportivii tuturor secțiilor de la CSM Reșița au primit un suflu nou: clubul a investit în 400 de seturi complete de echipament. Juniorii CSM Reșița s-au adunat în fața Sălii Polivalente pentru o ședință foto, toți îmbrăcați în noul echipament complet al clubului!
CARAȘ-SEVERIN – Chiar dacă infracționalitatea raportată în mediul școlar este în scădere în județul nostru, prevenirea fenomenului continuă să fie declarată prioritară!
REȘIȚA – După ce echipa Primăriei Reșița a început montarea granitului la fântâna cinetică din Centrul Civic, astăzi au început și lucrările pentru instalația de iluminat care va evidenția construcția pe timp de seară!
