CARAȘ-SEVERIN – Cu o finanțare de peste 100.000 de euro, Asociația Rewilding România va demara o altă etapă din Programul…
CARAȘ-SEVERIN – Condamnat la închisoare pe viață pentru uciderea unei fete, cazul lui Iancu Măran privind reexaminarea sentinței, cerere făcută de persoane necunoscute, s-a judecat joi la Tribunalul Caraș-Severin!
REȘIȚA – Padocul public al Municipiului Reșița a primit, din nou, un sprijin important în plină iarnă. Ionuț Gârtoi, președintele PSD Reșița, a revenit la adăpost cu o donație constând în 100 de saci de hrană pentru câinii fără stăpân, subliniind importanța solidarității în perioadele cu temperaturi scăzute!
CARAŞ-SEVERIN – Cu o promovabilitate de 35% ne-am clasat pe locul III, la câteva zecimi în urma județelor Dolj și Teleorman!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul social-democrat cărășean spune că „după ce a fost înghețat Programul Național de Investiții «Anghel Saligny», acum se…
CARANSEBEȘ – Ciclista din Caransebeș a fost prima la categoria Master fete pe un super traseu de 78 de kilometri la Transilvania Bike Trails Race (TBTR), competiție desfășurată în weekend la Saschiz, în județul Mureș, care a contat pentru etapa cu numărul 4 din Cupa României!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
GĂRÂNA – Un incendiu a izbucnit în această dimineață la o pensiune din localitatea Gărâna, evenimentul fiind semnalat printr-un apel la numărul unic de urgență 112. La fața locului au intervenit pompierii Detașamentului Reșița, cu autospeciale de stingere și un echipaj format din 8 salvatori!
CARANSEBEȘ – Liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin reia luni, 19 ianuarie, pregătirile și are deja stabilite cinci partide de verificare cu CSM Reșița, Poli Timișoara, Minerul Lupeni, Timișul Șag și CS Sânandrei Carani (liderul Ligii a IV-a Timiș)!
BERZASCA – Aceasta ar urma, după darea în folosință, să asigure o producție de aproximativ 477,56 MWh/an!
CARANSEBEȘ – A fost 16-0 pentru liderul CSM Caransebeș contra celor de la CSO Anina pe terenul din Balta Sărată, acolo unde aproape 100 de microbiști s-au încumetat să îndure frigul și vântul. Și au văzut multe goluri marcate de băieții lui Manu prin Marian Musteța (5), Longa (4), Neagu (2) Albu (2), Rusu, Todor și Dumbravă!
REȘIȚA – Victoria cu CSM Slatina, scor 2-0, a adus multă satisfacție pe banca tehnică a celor de la CSM Reșița. Antrenorul Flavius Stoican s-a arătat mulțumit de prestația elevilor săi, a subliniat soliditatea defensivă arătată de echipă și i-a felicitat pe marcatorii Nicu Modan și Vlad Chera pentru contribuția decisivă la cele trei puncte!
REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus sâmbătă, 4 octombrie, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 în fața CSM Slatina, într-un meci disputat pe stadionul „Mircea Chivu” din Valea Domanului, contând pentru etapa a IX-a a Ligii 2!
CARAȘ-SEVERIN – Proiectul, derulat în parteneriat cu județele Timiș și Hunedoara, strânge un buget de 88 de milioane de euro, dintre care 36 sunt ale Caraș-Severinului!
REȘIȚA – E vorba despre proiectele de eficiență energetică a blocurilor cu 10 etaje din zona centrală a Reșiței, depuse la ADR Vest pentru finanțare!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre un băiat de 17 ani care i-a aruncat omului legii o sticlă în cap, de la etajul al doilea. O tânără de 21 de ani, din grupul de petrecăreți, care a aruncat cu un bolovan spărgând luneta autospecialei de poliție, a fost pusă sub control judiciar!
CARAȘ-SEVERIN – Adică un dar oferit de șeful județului, Silviu Hurduzeu, la botezul copilului chirurgului Bhupinder Singh, care a ajuns subiect de știre TV!
CARAȘ-SEVERIN – Toamna își arată chipul de iarnă în Munții Semenic. În cursul acestei dimineți, în Parcul Național Semenic – Cheile Carașului a căzut primul strat de zăpadă din acest sezon, care măsoară aproximativ 5 centimetri. Meteorologii anunță că și pe parcursul zilei de astăzi sunt posibile ninsori ușoare, fiind așteptate fulguieli în zona montană!
CARANSEBEȘ – Pentru cea mai iubită echipă a Banatului, CSȘ Caransebeș este o sursă nesecată de talente. Dan Alexa, Denis Radu și, mai nou, Sebi Avramescu și Cosmin Mihăescu sunt exemple elocvente, iar alb-violeții n-au uitat acest lucru!
REȘIȚA – Reșițenii sunt invitați vineri, 3 octombrie 2025, de la ora 18, la Casa Pittner, la vernisajul proiectului „Împing orașul prin memoria mea“, o expoziție realizată de artiștii Aurora și Iosif Király!
