Caraş-Severin, Romania

ZERVEȘTI – Echipa de la poalele Muntelui Mic a trecut duminică, 15 februarie, cu 5-3 de AS Viitorul Ohaba Forgaci (Liga a V-a Timiș). Pe o ploaie torențială care a îngreunat până și sinteticul de la Lugoj, trupa lui Sorin Costachi a marcat de 5 ori în poarta vecinilor de județ prin Valeriu Stancu, Damian Mura (2), Marian Florei și Marius Frenț!

REȘIȚA – Municipiul devine, în aceste zile, gazda unuia dintre cei mai apreciați artiști de street art din lume. Francesco Camillo Giorgino, cunoscut sub numele de Millo, a venit pentru prima dată în România și a ales orașul de pe Bârzava pentru a crea o lucrare murală de mari dimensiuni pe fațada blocului de pe Bulevardul Republicii nr. 4 (zona Intim)!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

REȘIȚA – După o pauză îndelungată, handbalul feminin juvenil din Caraș-Severin a făcut un pas important înainte odată cu organizarea Campionatului Județean de junioare IV!  Competiția a adunat la start mai multe echipe din județ și a demonstrat că interesul pentru acest nivel de vârstă este în creștere, oferind un început promițător pentru viitorul handbalului feminin local!

CARAȘ-SEVERIN – În opinia șefului AJF Caraș-Severin, Viorel Lolea, campionatul județean de fotbal traversează unul dintre cele mai echilibrate și mai reușite sezoane din ultimii ani! Două formații sunt considerate favorite în acest sezon al Ligii a IV-a Caraș-Severin, însă mai există încă o echipă care așteaptă pași greșiți din partea adversarelor și încearcă să rămână aproape în clasament!

CARAŞ-SEVERIN – Asta începând din 1 ianuarie 2020, fiind înregistrate 72 de incendii soldate cu 22 de decese și 60 de persoane rănite. Dintre acestea, doar în primele 9 luni ale anului, au fost înregistrate 10 incendii cu 11 victime, dintre care 9 răniți și 2 decedați. Situația a fost prezentată de inspectorul șef Ionel Petru Tilca, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Semenic“, în cadrul unei conferințe de presă!

TIMIȘOARA. Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a inaugurat noul „Laborator de Jurnalism”, un spațiu educațional și de producție media ultramodern, unic în vestul țării. Proiectul aduce la UVT un studio de televiziune și podcast complet echipat la standarde profesionale, dedicat formării noii generații de jurnaliști, comunicatori și creatori de conținut.