Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Aseară, polițiști de la Poliția Municipiului Reșița au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbat de 22 de ani, din comuna Zăvoi, bănuit că în noaptea de 1 spre 2 noiembrie ar fi sustras 370 de litri de motorină din două utilaje parcate pe străzile Traian Lalescu și Libertății din Reșița, aparținând societății comerciale care execută lucrări de reabilitare a liniei de tramvai în municipiu!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

REȘIȚA – Modernizarea centrului Reșiței reprezintă un pas esențial pentru îmbunătățirea calității vieții locuitorilor și atragerea investitorilor în acest oraș. Primarul Nelu Popa a făcut progrese semnificative în acest sens, ultima realizare notabilă fiind proiectul prezentat pentru reabilitarea funicularului. Cu toate acestea, mai sunt două clădiri importante care necesită atenție urgentă: Hotelul Semenic și Universalul Vechi!

REȘIȚA – Galeria echipei își va susține favoriții la meciul de sâmbătă, din deplasare, de la Deva, iar reprezentații Guardiei Ultra au ținut să transmită un mesaj și celorlați care țin cu CSM Reșița, dar care n-au făcut parte dintr-un grup organizat de suporteri!

CARAȘ-SEVERIN – AFC Voința Lupac a câștigat cu scorul de 4-1 jocul cu CSO Retezatul Hațeg, din ultima etapă a play-out-ului Seriei a VII-a! La final de play-out, echipa pregătită de Adrian Enășescu a reușit clasarea pe primul loc, cu 48 de puncte. A doua în clasament a fost CSM Jiul Petroșani cu 35, urmată de ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 cu 32 de puncte!

REȘIȚA – Ediția a XIII-a a turneului de baschet Cupa „Primăverii’’ a fost câștigată de echipa de juniori CS Ciocan Cristina, ce activează în Reșița! Printre participante, pe lângă echipa antrenată de Cristina Ciocan și Viorica Gamaleț (antrenor emerit), s-au aflat ACS Pro Baschet Lugoj (Școala Gimnazială Nr. 2 Lugoj), CS Baschet Club Best Arad și MP Sport Timișoara!

CARAȘ-SEVERIN – Pentru dascăli reprezintă obiectul muncii, pentru guvernanți este obiectul pe care cândva un dascăl l-a pus în mâna lor și cu care acum semnează. Este mesajul pe care l-au transmis guvernanților cei aproximativ 200 de protestatari prezenți azi în centrul Reșiței prin pixurile pe care o parte dintre aceștia le-au depus pe scările prefecturii. Azi dascălii au strâns rândurile pentru a se deplasa la București!