MUNTELE MIC – Ne apropiem de jumătatea lui noiembrie și în stațiunea cărășeană a venit deja zăpada. Imaginile surprinse de…
REȘIȚA – Primarul Reșiței, Ioan Popa, și-a exercitat dreptul de vot și a spus faptul că România are nevoie de un președinte care să ne dea încredere, liniște și siguranță tuturor, făcând referire în special la conflictul militar dintre Ucraina și Rusia!
REȘIȚA – Antrenorul Flavius Stoican a apreciat efortul suporterilor care au ajutat la deszăpezirea terenului înainte de partida câștigată cu Unirea Ungheni și a apreciat faptul că CSM Reșița va fi din ce în ce mai bună, mai ales că au revenit câțiva dintre jucătorii care au fost accidentați!
ROMÂNIA. Greva generală anunțată de sindicatele din învățământ poate reprezenta măcar un semnal, dacă nu, o șansă pentru noi toți, că acest popor nu este în întregime … amorțit!
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 20 mai, cu scorul de 5-1, partida cu CS Armata Aurul Brad, în etapa a IX-a play-out-ului Seriei a VII-a! Pentru formația pregătită de Adrian Enășescu au înscris Caia, Dalea, Urdea, Dan și Kawagoe!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Banii sunt de la Ministerul Sănătății și din bugetul spitalului, iar managerul Singh e optimist că în 2025 spitalul va fi aproape complet renovat!
REȘIȚA – Clubul Sportiv Ciocan Cristina Reșița a disputat la finalul săptămânii trecute primele meciuri din cadrul Campionatului Național de baschet, la U14! Baschetbaliștii antrenați de fosta mare internațională Cristina Ciocan au reușit să câștige două partide și au înregistrat o înfrângere!
REȘIȚA – Municipiul se pregătește să intre în spiritul sărbătorilor de iarnă, iar Primăria Reșița a început oficial împodobirea marelui brad de Crăciun amplasat în Centrul Civic. Bradul, simbol al sărbătorilor, a fost adus cu grijă din Munții Banatului și măsoară peste 20 de metri înălțime!
CARAȘ-SEVERIN – În cadrul ultimei întrevederi desfășurate la Reșița între reprezentanții agenției și cei ai primăriei, s-a discutat și despre programul pilot de transport pe care ADR Vest și-a asumat să-l gestioneze. Conform primarului Ioan Popa, prezent la discuții, acesta este singurul program pilot pe care ADR Vest s-a oferit să-l gestioneze!
REȘIȚA – Al cincilea volum de poezie al Anei Kremm (foto stânga) a fost lansat la Muzeul Banatului Montan. S-a întâmplat miercuri, în cadrul unui eveniment pe care Camelia Duca îl consideră un moment de sărbătoare, în care a fost mai important ca oricând ca prietenii autoarei să fie aproape de aceasta!
REȘIȚA – Prima Enciclopedie Română, și una dintre primele enciclopedii din lume, este piesa de rezistență a expoziției itinerante pe care Biblioteca „Astra” din Sibiu a vernisat-o azi la Muzeul Banatului Montan (MBM) din Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Județul își promovează, începând din 9 noiembrie, timp de patru zile, atracțiile turistice la ediția de toamnă a evenimentului, ce are loc la București!
CARAȘ-SEVERIN – Șeful județului crede că vom fi primii care putem obține până la 50 de milioane de euro pentru un drum județean, la acest capitol fiind cu un pas înaintea celorlalți. Urmează alte trei pe „Anghel Saligny“!
REȘIȚA – Ne referim la cele două studii de fezabilitate și DALI-uri aferente prin care primăria are în vedere modernizarea spațiilor dintre blocurile din zona Luncă!
FÂRLIUG – Deși produsele sale nu arată ca cele din magazin, Sorin Luca din Fârliug e sigur de calitate. Asta deoarece singurul îngrășământ pe care-l folosește este gunoiul de grajd „furnizat” de cele șase vaci pe care le deține. Iar singurele chimicale pe care le aplică legumelor pe care le produce sunt soluțiile contra dăunătorilor!
ORAVIȚA – Lansarea la Oraviţa a cărţii „Morile Banatului-Patrimoniul mulinologic al județelor Timiș și Caraș-Severin“ s-a bucurat de un real succes!
OCNA DE FIER – Administraţia locală din Ocna de Fier a demarat de curând lucrările de modernizare a reţelei de alimentare cu apa în comună. Pentru acest important proiect, Primăria Ocna de Fier a obținut o finanțare de la Ministerul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, investiția ridicându-se la 1,5 milioane de euro!
REȘIȚA – Artistul reșițean a primit premiul Salonului Național de Artă Contemporană, acordat de Uniunea Artiștilor Plastici din România pentru lucrarea expusă în cadrul salonului deschis la București!
