MUNTELE SEMENIC – Un proiect regional de amploare, care vizează transformarea Semenicului într-o destinație turistică de top în Banat, intră…
CARAȘ-SEVERIN – Dr. Ada Mirela Chisăliță, Ada / Doamna Ada, cum o cunosc reșițenii / bănățenii, cunoscut și apreciat om de cultură al Banatului Montan, editor, critic literar și traducător, s-a născut la 4 mai 1950 în Sibiu, din părinții Horațiu Cruceanu și Letiția, născută Rău!
REȘIȚA – Inter Milano, formația pregătită de antrenorul reșițean Cristi Chivu (45 de ani), a reușit să o învingă pe Parma, scor 2-0, în etapa 35 din Serie A și a cucerit campionatul Italiei! Golurile care au adus succesul și titlul cu numărul 21 au fost înscrise de Marcus Thuram (minutul 45+1) și Mkhitaryan (minutul 80)!
REȘIȚA – Viitorul antrenorului Flavius Stoican pe banca tehnică a celor de la CSM Reșița este incert după ultimul meci al echipei. Vizibil afectat la finalul partidei cu Corvinul, tehnicianul a lăsat să se înțeleagă că ar putea urma o schimbare importantă, anunțând că va avea o discuție cu președintele clubului, Cristi Bobar, înainte de a lua o decizie privind viitorul său!
REȘIȚA – Antrenorul CSM Reșița, Flavius Stoican, s-a declarat dezamăgit după înfrângerea suferită de echipa sa în fața celor de…
CARAŞ-SEVERIN – Acesta este sloganul sub care se desfășoară, în această primăvară, Campania națională de promovare a vaccinării!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Structurile MAI transmit că au luat măsuri pentru menținerea ordinii publice, creșterea siguranței rutiere, dar și pentru intervenția promptă în caz de urgențe!
POJEJENA – Susținută de arheologii Muzeului Banatului Montan, activitatea li s-a adresat elevilor Școlii Gimnaziale „Atanasie Cojocaru“ din localitate!
REȘIȚA – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița marchează pe 16 mai un moment istoric: împlinirea a 100 de ani de existență. Sub sloganul „100 de ani de pasiune, tradiție, identitate și mândrie”, organizatorii pregătesc un program amplu, desfășurat pe parcursul a două zile, dedicat suporterilor și iubitorilor de fotbal din Banat!
CARAȘ-SEVERIN – Marți, 24 martie, primarul Reșiței, Ioan Popa, a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea corpului C al Colegiului Național „Mircea Eliade“. Finanțarea, obținută prin Programul Regional Vest 2021–2027, are o valoare totală de 18.791.820,65 lei!
CARANSEBEȘ – Municipiul Caransebeș ar putea beneficia în 2026 de peste 3,4 milioane de lei prin amendamentele depuse de parlamentarii cărășeni Silvia Mihalcea și Marius Isac, ambii PSD, la Legea Bugetului de Stat!
CARAȘ-SEVERIN – FC Nera Bogodinț a învins sâmbătă, 21 martie, cu scorul de 8-0, pe CSO Anina, în etapa a 17-a a Ligii a IV-a! Golurile au venit de la Ursu, care a marcat trei goluri, Nicolici, Avravomici, Gomboș, Ponoran și Bovegno!
REȘIȚA – Weekendul recent a confirmat, încă o dată, nivelul tot mai ridicat al luptelor românești pe plan internațional, cu rezultate consistente atât în Ungaria, cât și în Bulgaria. În centrul acestor performanțe se află sportivii formați la Centrul Național Olimpic de Pregătire a Juniorilor (CNOPJ) de la Reșița, care continuă să se remarce ca un pol de excelență în acest sport!
ORAVIŢA – Fiecare misiune a salvatorilor i-a alimentat visul. Este povestea unui tânăr de 19 ani care a crescut lângă o subunitate de pompieri, fapt ce i-a crescut în timp dorința de a fi în mijlocul acțiunii. Ne referim la Olivian Stoian, un tânăr student de 19 ani, care din noiembrie 2024 este voluntar în cadrul Secției de Pompieri Oravița, prin programul „Salvator din Pasiune“!
CARAȘ-SEVERIN – E concluzia care se desprinde din raportul Direcției Județene de Statistică privind evoluția acestora în 2025!
OBREJA – Metoda de igienizare prin incendiere a resturilor vegetale sau a miriștilor produce consecințe din ce în ce mai devastatoare!
MUNTELE MIC – Legenda stației de bruiaj din perioada comunistă a fost readusă în actualitate de nimeni altul decât Coco Galescu, experimentatul alpinist și șef al salvamontiștilor cărășeni. Astăzi, din această instalație a rămas doar o fundație!
ORAVIȚA – Edilul Oraviţei, Costel Ursu, propune alocarea a aproximativ 10 milioane de euro pentru fiecare oraș, TVA de 10% și impozit pe venit între 1% și 3%, alături de stabilirea unui salariu minim de 6.000 de lei, cu o taxare totală de maximum 15%!
REȘIȚA – În pragul aniversării a 100 de ani de existență a CSM Reșița, Gheorghe Filipescu, directorul unuia dintre principalii sponsori ai echipei, transmite un mesaj ferm de unitate și responsabilitate către întreaga comunitate din Reșița!
