REȘIȚA – CSM Reșița nu mai are emoția retrogradării și își permite „luxul” să abordeze ultimele meciuri din Liga 2…
CARAȘ-SEVERIN – Cartea „Morile de la Rudăria” a fost lansată la Căminul Cultural de la Rudăria în prezența numeroșilor prieteni ai Asociației Acasă în Banat, a rudărenilor și autorităților locale. Următoarea lansare va avea loc la Timișoara, la Bastionul Theresia, pe data de 6 martie!
CARAȘ-SEVERIN – Adina-Marilena Radici a fost eliberată din funcția de subprefect, alături de alți 35 colegi din țară!
CARAȘ-SEVERIN – Cu asta vine doamna Florentina Floreștean din Remetea-Pogănici în Piața Reșița Nord. Aproape zilnic vine la oraș cu cașul, brânza sărată și urda pe care le produce alături de soț, copil și un om al casei pe care familia sa îl plătește de mai bine de 20 de ani. Iar câștigurile sunt suficiente pentru ca familia să poată trăi din oierit!
CARAŞ-SEVERIN – Din cele 127 de proiecte aprobate pentru judeţ, doar 33 au fost contractate până la 30 septembrie!
REȘIȚA – Clubul Sportiv Universitatea Reșița a câștigat duminică, 12 noiembrie, cu scorul de 36-21 (20-13) partida cu CS Arena Târgu Mureș din etapa a VI-a a Diviziei A, Seria C! Studentele pregătite de Cristian Busuioc au obținut astfel prima victorie din actualul sezon!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Directorul CSM Reșița, Cristi Bobar, va propune Consiliului Local Reșița să fie de acord ca fiecare părinte care are un copil ce practică fotbalul și are până în 15 ani să plătească o taxă!
CARAȘ-SEVERIN – Cupa Veteranilor la schi, ajunsă la a 52-a ediție, va avea loc la finalul acestei săptămâni pe părtiile de pe Muntele Semenic!
CARAȘ-SEVERIN – Un nou exercițiu de testare a sirenelor de alarmare publică, „Miercurea alarmelor“, este programat miercuri, 26 februarie, între orele 10.00 și 11.00, pentru verificarea funcționării sirenelor de pe întreg teritoriul național. Simulările vizează verificarea atât a echipamentelor care pot fi acționate în mod centralizat, cât și a celor cu acționare locală!
CARAȘ-SEVERIN – Și ca să fie tacâmul complet, era și sub influența alcoolului și, posibil, a psihoactivelor! E isprava unui timișorean oprit în trafic de polițiștii din Oravița!
OȚELU ROȘU – Campionatul European de kickboxing ICO 2024 a avut loc în perioada 12-14 aprilie, iar din partea României a participat doar clubul ACS Complex Gym Oțelu Roșu!
VEST – E vorba despre elaborarea studiului de fezabilitate pentru tronsonul Caransebeș-Lugoj al drumului de mare viteză ce pornește de la Filiași, a cărei licitație a fost pe rând anulată, reluată, suspendată…
CARAȘ-SEVERIN – Colegi de partid și asociați în Ocolului Silvic „Banatul Montan“, cei doi edili au puține lucruri în comun, dar multe în contradictoriu!
REŞIŢA – Este vorba despre Rareș George Milotin, de la Colegiul Național „Traian Lalescu“, care a cucerit prima poziție în cadrul fazei naționale a competiției de proiecte de voluntariat Bert Mason Young Ambasador!
CARANSEBEȘ – Reputatul chirurg plastician preia, după câțiva ani de pauză, funcția de director medical al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC). Numirea a avut loc astăzi, și nu în urmă cu ceva timp, așa cum anunțau unii, primarul Felix Borcean luând act de demisia fostului director medical Ana-Maria Popescu!
VEST – Divizia de construcții a grupului Maxagro își continuă expansiunea. Vineri, 12 aprilie, ca parte a seriei de investiții de peste 100 de milioane de lei pe care le-a făcut în ultima perioadă, compania a inaugurat o nouă stație de asfalt la Sânandrei. Cu aceasta, compania devine cel mai mare producător de asfalt din regiune, depășind o capacitate de 700 de tone de asfalt pe oră!
REȘIȚA – Aseară, la ora 21.20, polițiști de la Poliția Municipiului Reșița au oprit pentru control, pe strada G.A. Petculescu, un autoturism condus de un bărbat de 50 de ani, care a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând o alcoolemie de 1,57 mg/l alcool pur în aerul expirat!
GREONI – Accidentul s-a produs în această dimineață! În urma coliziunii a rezultat o victimă care a avut nevoie de descarcerare!
REŞIŢA – Cu o producție de 10.800 MWh/an, acesta ar urma să asigure consumul de energie electrică al municipalității reșițene!
