Caraş-Severin, Romania

Memorialul de cros „Ernest Loukota“, ajuns la cea de-a XI-a ediţie, a fost organizat sâmbătă, 10 noiembrie pe B-dul Muncii din localitate de către Direcţia de Sport Caraş-Severin, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, cu sprijinul Asociaţiei Judeţene de Atletism şi a Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru Toţi“, dar şi a Primăriei Reşiţa şi Consiliul Judeţean Caraş-Severin.

La acest tradiţional concurs au participat peste 300 de sportivi legitimaţi sau nu din Caraş-Severin şi Timiş, chiar dacă vremea nu a fost una propice desfăşurării concursului, micii sportivi fiind destul de gros îmbrăcaţi pentru un concurs de atletism.

Categoriile de vârstă şi lungimea traseului a fost împărţit în patru categorii, astfel: copile I (1995-1996) au alergat pe o lungime de 800 metri; copii I (1995-1996) şi junioare III (1993-1994) au alergat pe distanţa de 1.000 metri; iar juniorii III (1993-1994) au avut de parcurs o distanţă de 2.000 metri.

Startul a fost dat de pe B-dul Muncii, iar sosirea a fost programată în faţa Complexului Sportiv „Francisc Vaştag“ din Reşiţa.

Pentru buna desfăşurare a concursului şi evitarea producerii de accidente, cadre ale Poliţiei Rutiere, dar şi a Jandarmilor din Reşiţa au fost prezenţi pe traseu.

Primul loc la copile I au fost ocupat de Andreea Craia (Şcoala cu clasele I-VIII nr.8 Reşiţa); la copii I s-a impus Mădălin Bulgăruşu (CSŞ Lugoj); întrecerea juniorelor III a fost câştigată de Tania Tilneac (CSŞ Caransebeş), iar întrecerea juniorilor III a fost câştigată de Claudiu Modoalcă de la Liceul „Traian Vuia“ Reşiţa.

Premiul „Sorin Eni“, pentru cel mai combatant sportiv a fost înmânat Andreei Craia din Reşiţa de către Petru Racoceanu.

Primi trei clasaţi la fiecare categorie au primit din partea organizatorilor medalii, diplome şi premii în numerar, iar primii zece clasaţi au primit pe lângă tricouri şi premii în bani între 60 şi 100 de lei.

Camelia Giuca

[email protected]