REȘIȚA – Participant la Cupa Europei din Lituania, sportivul cu dublă legitimare, CSU – CSM Reșița, a trecut linia de sosire al 16-lea la 50 km marș, în 3h 58 min 17 sec, timp cu care și-a asigurat biletul pentru Campionatele Mondiale în aer liber ale seniorilor. Marea competiție mondială va debuta la Doha la sfârșitul lunii septembrie.

Foarte aproape de o calificare la Mondiale a fost și colegul său Marius Cocioran, care a încheiat cursa pe locul 24, cu timpul de 4h 04 min 04 sec. Ambii sportivi sunt antrenați de tehnicianul Octavian Măzăran, directorul clubului CS Universitatea Reșița, cel care a fost și conducătorul delegației României la Cupa Europei. Celălalt component al echipei, Andrei Gafița (CSM Suceava) a fost descalificat. Așadar, nici un loc pentru seniori (50 km) la echipe, în schimb, la juniori (U 20), pe distanța de 10 km, România a ocupat locul opt.