Caraş-Severin, Romania

Un lot pe cât de numeros pe atât de valoros, ultimele două dintre achiziţii fiind doi maeştri internaţionali Shishikin Vadim, din Ucraina, şi timişoreanul Emil Ungureanu.

Ceilalţi componenţi ai secţiei sunt: Corneliu Buşu, Ranko Szuhanek (ambii maeştri internaţionali), Valeriu Grozav şi Tiberiu Mănescu (maeştri FIDE), Mihai Bolintiş, Ioan Păduraru, Horia Irimia, Gheorghe Hoch (categoria I), Silviu Haramuz (categoria a II-a) şi juniorii Alexandru Paşolea, Sergiu Cozmolici şi Ştefan Moraru.

Promovarea în elită

Acest lot de jucători a fost şi comunicat la federaţia de specialitate. Dintre cei 14 şahişti se vor alege şase jucători (patru titulari şi două rezerve) care vor aborda Campionatul Diviziei A de şah echipe seniori, ediţia 2007/2008, din perioada 13-19 octombrie a.c., de la Călimăneşti.

Obiectivul C.S. Muncitorul Reşiţa este promovarea în Superligă, în care evoluează cele mai bune zece echipe ale României.

Marius Moraru