Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Primul meci pentru reșițeni în noul sezon al Ligii I de futsal. Echipa de futsal de Liga I, Muncitorul Reșița, va întâlni duminică, 27 august, de la ora 16, la Sala Polivalentă, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Jucătorii Muncitorului vor să înceapă noul sezon cu un rezultat pozitiv.

Am studiat echipa adversă și știu că au participat la un turneu amical care s-a ținut la Iași. Odorheiu Secuiesc este o echipă bună și din câte am observat, au rămas aceeiași jucători ca în sezonul precedent. Au o echipă experimentată, având probabil cel mai titrat antrenor din futsalul românesc, Zoltan Jakab. Noi am încercat să formăm o echipă cu jucători din Reșița, doar un singur fotbalist este venit de la Bocșa. Din păcate, au plecat de la noi spaniolul Otero Iago, portarul Cristian Copocean și fostul antrenor și jucător, Adrian Moț. Din vechea gardă am rămas eu, Casian Doană, Flavius Fedor, Nicolae Budai și Robert Păvan. De asemenea, va mai juca pentru noi și Alexandru Avramovici, care în sezoanele precedente ne-a mai ajutat atunci când am avut nevoie. În afară de aceștia, care știu ce înseamnă jocul de futsal, la Muncitorul au venit jucători noi, fotbaliști care au evoluat pe teren mare. La antrenamente suntem aproximativ 12 jucători și ne pregătim de trei săptămâni pentru acest campionat. Din păcate, obiectivul nostru din acest sezon este salvarea de la retrogradare. Din câte știu, din cele zece echipe din campionat, una singură va retrograda și sperăm să nu fim noi aceea. Noi vom da totul pe teren și sperăm să ne ridicăm la pretențiile publicului și ale conducerii”, a declarat Iulian Mitru, jucătorul și în același timp și antrenorul formației reșițene.