CARAŞ-SEVERIN – Prima etapă de înscriere în clasa pregătitoare şi clasa I s-a încheiat în data de 22 aprilie. Până în prezent, în judeţul nostru s-au ocupat 1.754 de locuri dintr-un total de 2.903. Pentru cea de-a doua etapă, viitorii şcolari mai au la dispoziţie 1.149 de locuri, în 75 de unităţi de învăţământ. Capacitatea rămasă neocupată după prima etapă este de 39,6%, cea de-a doua urmând să aibă loc în perioada 8-17 mai.
Dacă după prima etapă copiii nu au fost cuprinşi în nicio unitate de învăţământ, părinţii vor completa o nouă cerere de înscriere, repartizarea urmând să se facă pe locurile rămase disponibile. Unităţile de învăţământ sunt obligate să afişeze situaţia copiilor înscrişi şi a locurilor rămase disponibile după fiecare etapă.
Potrivit criteriilor generale de înscriere, vor fi acceptaţi cu prioritate copiii cu un anumit tip de handicap sau cei orfani de unul sau de ambii părinţi, cei care provin de la casa de copii/centru de plasament/plasament familial, dar şi cei care au un frate sau o soră înmatriculat/înmatriculată în unitatea de învăţământ dorită.
Topul primelor 50 de şcoli după concurenţă în Caraş-Severin după prima etapă de înscriere.
1. Şcoala Gimnazială Măureni
2. Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa
3. Liceul „Hercules“ Băile Herculane
4. Şcoala Gimnazială Berzovia
5. Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa
6. Şcoala Gimnazială „Romul Ladea“ Oraviţa
7. Liceul de Artă „Sabin Păuţa“ Reşiţa
8. Şcoala Gimnazială „Trandafir Cocârlă“ Turnu Ruieni
9. Şcoala Gimnazială Nr.3 Oţelu Roşu
10. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu
11. Liceul Teoretic „Traian Doda“ Caransebeş
12. Şcoala Gimnazială Verendin
13. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă
14. Liceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici
15. Liceul Pedagogic „Constantin Diaconovici Loga“ Caransebeş
16. Şcoala Gimnazială Nr.2 Reşiţa
17. Şcoala Gimnazială Nr.1 Bocşa
18. Şcoala Gimnazială „Dr. Ion Sîrbu“ Eftimie Murgu
19. Şcoala Gimnazială Sacu
20. Şcoala Gimnazială „Iuliu Birou“ Ticvaniu Mare
21. Şcoala Gimnazială Dognecea
22. Şcoala Gimnazială Vermeş
23. Liceul Tehnologic „Nicolae Stoica de Haţeg“ Mehadia
24. Liceul Teologic Baptist Reşiţa
25. Şcoala Gimnazială Nr.9 Reşiţa
26. Şcoala Gimnazială Slatina Timiş
27. Şcoala Gimnazială Nr.12 Reşiţa
28. Şcoala Gimnazială Nr.7 Reşiţa
29. Şcoala Gimnazială „Gheorghe Frăţilă“ Glimboca
30. Şcoala Gimnazială Nr.1 Cornereva
31. Şcoala Gimnazială Armeniş
32. Liceul „Mathias Hammer“ Anina
33. Şcoala Gimnazială Nr.1 Anina
34. Şcoala Gimnazială Sicheviţa
35. Liceul Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa
36. Liceul Tehnologic „Sf. Dimitrie“ Teregova
37. Şcoala Gimnazială Bănia
38. Şcoala Gimnazială „Vasile Versavia“ Naidăş
39. Liceul Teoretic „General Dragalina“ Oraviţa
40. Şcoala Gimnazială Nr.3 Bocşa
41. Şcoala Gimnazială Nr. Tîrnova
42. Liceul Teoretic Bilingv Română-Croat Caraşova
43. Liceul Teoretic „Mircea Eliade“ Reşiţa
44. Şcoala Gimnazială Obreja
45. Şcoala Gimnazială Lupac
46. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş
47. Liceul Tehnologic „Decebal“ Caransebeş
48. Şcoala Gimnazială „Gheorge Guga“ Răcăşdia
49. Şcoala Gimnazială Topleţ
50. Şcoala Gimnazială „Mihai Peia“ Reşiţa
Lavinia Predescu