Preşedinta femeilor social democrate din Caraş-Severin, Tudoriţa Nicula a ieşit în conferinţă de presă cu două obiective precise: demararea unei campanii împotriva iniţiativei Guvernului de reducere a perioadei de maternitate, dar şi un „atac“ politic la adresa Robertei Anastase.
„Acordarea acestei indemnizaţii a avut ca principiu de bază creşterea natalităţii. Odată cu reducerea perioadei de acordare, este logic că aceast principiu va fi distrus. Pe de altă parte, preşedintele Camerei Deputaţilor a spus că acolo unde nu sunt creşe şi grădiniţe suficiente se vor înfiinţa centre de zi. Ori, venind din partea unei femei o astfel de declaraţie este pur şi simplu incalificabilă. Poate că vorbeşte aşa pentru că nu are copii, cine ştie…“, a spus Tudoriţa Nicula.
Liderele organizaţiei de femei a Partidului Social Democrat din Caraş-Severin au prezentat şi un manifest împotriva reducerii concediului de maternitate. În plus, a mai spus Nicula: „în Reşiţa nu s-a reuşit contruirea unei singure grădiniţe în trei ani, darmite centre noi de îngrijire a copiilor“.
Acest manifest al femeilor din PSD Caraş-Severin va fi împărţit mămicilor din Reşiţa şi se vor strânge semnături de protest împotriva proiectului de lege. Femeile din PSD transmit: „Nu renunţa la dreptul de a sta cu copilul tău!“
Anca Preda
