REȘIȚA – Înotătorii masters de la Clubul Sportiv de Înot Reșița 07 au participat la Campionatul Național de vară al Ungariei, concurs care s-a desfășurat la Gyula. La competiția desfășurată în perioada 26-28 iunie, într-un bazin olimpic descoperit (50 m), au participat 259 înotători, reprezentând 47 cluburi din 4 țări: România, Serbia, Slovacia și Ungaria!

Concursul de la Gyula a marcat aniversarea a 50 de ani de înot masters în Ungaria. Înotul pentru adulți din Ungaria reprezintă la ora actuală cea mai puternică mișcarea de înot masters din estul Europei.

Clubul „Resita 07” a participat la competiție cu 6 înotători si s-a întors acasă cu 18 medalii: 11 de aur, 5 de argint și 2 de bronz.

Rezultate remarcabile a obținut Marcel Răsădean (categoria 45-49 ani): 6 medalii de aur, una de argint si una de bronz. De asemenea, Alexandru Kuhn (categoria 65-69 ani) a câștigat 3 medalii de aur, iar Ionuț Pîrjol (categoria 25-29 ani) a obținut 2 medalii de aur și 2 de argint.

La feminin, de la clubul „Resita 07” s-au remarcat Dorina Iana (categoria 65-69 ani), cu o medalie de argint și una de bronz, și Yvonne Demenyi (categoria 50-54 ani), care a câștigat o medalie de argint.