REȘIȚA – Campionatul Național Școlar de înot s-a desfășurat în perioada 12-14 mai, iar echipa Clubului Sportiv Școlar Reșița s-a deplasat la această competiție de la Baia Mare cu un număr de 14 sportivi! La final, sportivii reșițeni au reușit să cucerească un total de șapte medalii!

„S-au remarcat Pop Alma, care a obținut două titluri de campioană națională și o medalie de bronz și Loga Antonia, care a cucerit un titlu de campioană națională școlară și o medalie de argint. Medalie de bronz a obținut ștafeta de 4×50 metri mixt, la feminin, categoria de vârstă 13 ani, în componența Franț Elena, Iordache Mădălina, Mușuțan Alexandra și Bălășoiu Natalia. De asemenea, medalie de argint a mai câștigat ștafeta de 4×50 metri liber, fete 13 ani, în componența Mușuțan Alexandra, Franț Elena, Radu Sara, Iordache Mădălina. S-au mai remarcat și Hlinca Amalia și Dragoescu Eduard, cu clasări în primii opt sportivi. A fost o competiție destul de puternică, la care au participat 21 de cluburi și un număr de 207 sportivi la categoriile de vârstă 12-14 ani. Următorul concurs este Cupa României pentru cei mai mari. Noi vom avea Campionatele Naționale la copii 11 și 12 ani în lunile iunie și iulie.”, a declarat Sergiu Ghimboașă, antrenor la Clubul Sportiv Școlar Reșița.