Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – La doar câteva zile după instalarea noului staff și conturarea strategiei pentru sezonul viitor, la CSM Reșița se vede deja că lucrurile se mișcă într-un ritm susținut.  Antrenorul Dorinel Munteanu și președintele Viorel Lolea s-au apucat de treabă, iar primele mutări din această perioadă de mercato arată direcția în care clubul dorește să meargă în următorii ani!

Din ceea ce s-a realizat până acum, este evident că oficialii rosso-neri mizează puternic pe tineri fotbaliști cu potențial, capabili să crească în valoare și să reprezinte viitorul echipei din Valea Domanului. În același timp, clubul încearcă să păstreze jucătorii care au demonstrat că pot contribui la performanțele formației. Primul pas important a fost prelungirea contractului lui Ouadie Salhi, unul dintre jucătorii apreciați în lotul reșițean.

Pe lista noilor veniți se află fundașul stânga Robert Vișan (18 ani), un jucător format la LPS Galați și trecut ulterior prin academia Universității Cluj și prin fotbalul german, la FC 08 Villingen. Ultima sa experiență a fost la SCM Zalău, unde a avut evoluții apreciate în play-off-ul Ligii 3.

Un alt nume interesant este Andrei Dima (19 ani), internațional român la nivel de juniori și unul dintre jucătorii care au acumulat deja experiență în competițiile importante din România, inclusiv în Superligă. Deși foarte tânăr, acesta a trecut pe la Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Argeș, Concordia Chiajna și CS Afumați.

La capitolul portari, CSM Reșița l-a readus acasă pe Mihai Traia (18 ani), un produs al fotbalului reșițean care, după experiențe la Mundo Reșița, Juventus Timișoara, Universitatea Cluj și Politehnica Timișoara, revine în Valea Domanului cu dorința de a confirma la nivel înalt.

Clubul continuă să investească și în propria academie. Aris Tudor (18 ani), crescut la grupele de copii și juniori ale CSM Reșița, a semnat primul său contract de jucător profesionist, un semnal clar că tinerii formați la club vor avea șanse reale să facă pasul spre prima echipă.

Primele mutări ale verii transmit un mesaj clar: Dorinel Munteanu și Viorel Lolea nu construiesc doar pentru sezonul următor, ci încearcă să pună bazele unui proiect pe termen lung. Media de vârstă a jucătorilor aduși sau promovați este una foarte scăzută, iar accentul cade pe dezvoltarea unor fotbaliști care pot deveni piese importante pentru CSM Reșița în anii următori. Suporterii rosso-neri așteaptă cu interes următoarele mutări, însă începutul campaniei de transferuri arată că, în sfârșit, la Reșița există un plan bine definit, bazat pe muncă, perspectivă și încredere în noua generație de fotbaliști.

JCS-Ștefan Moraru

Adaugă comentariu