Meciul a fost unul de nivel modest, ambele echipe mai având mult de lucrat
la capitolele omogenitate si îmbunatatirea relatiilor de joc. Cei care
au gresit mai putin au reusit sa câstige. Primul sfert a fost echilibrat,
ambele echipe având momente când au condus jocul, dar s-a încheiat
cu un avantaj minim al bucurestenilor si gratie faultului tehnic cu care a fost
penalizat Djordjic (27-28).
În sfertul doi, cu lituanianul Klinas la timona, CSM a revenit, conducând
cu 35-31 (’12), dupa care diferenta a crescut la noua puncte, dupa cosul reusit
de Reddick (42-33). Ecartul cel mai mare s-a înregistrat spre final, când
Klinas a dus scorul la 44-33. Au fost minutele bune ale oradenilor, care au
dat senzatia ca pot trece de Dinamo.
Nu a fost însa asa, pentru ca greselile si lipsa de concentrare au facut
ca diferenta sa se reduca, iar la jumatatea partidei tabela arata egalitate,
45-45. Au urmat doua sferturi slabe ale gazdelor, pierdute cu 10-16 si 14-16.
Interesant e aspectul ca între minutele 28 si 36, CSM a reusit sa înscrie
doar cinci puncte, prin Trif (3) si Morris (2). Totusi, pe final, Oradea a mai
avut o rabufnire, când s-a apropiat la trei puncte (66-69). Însa
cosul de trei puncte reusit de Fometescu le-a taiat elanul, astfel ca Dinamo
a luat o prima optiune pentru calificarea în turul doi.
Parerea antrenorilor
Primul care a venit la întâlnirea cu ziaristii a fost dinamovistul
Alexandru Vinereanu, multumit de victorie, nu si de joc. „Am câstigat
pe merit, dar nu am facut un joc stralucit. Ma bucura doar rezultatul. Oradea
are o echipa schimbata, si de aceea relatiile de joc nu functioneaza înca
si au aparut greseli. Se anunta un campionat mai disputat unde, exceptând
Aseoftul, care ramâne principala forta, restul echipelor se vor bate pentru
play-off”, a spus Vinereanu.
De partea cealalta, Kosa Zoltan era nemultumit ca baschetbalistii oradeni nu
au învins. „Am simtit ca puteam câstiga astazi. Pacat ca ne-am
jucat cu aceasta sansa, pentru ca nu ne întâlnim în fiecare
zi cu ea. Ar fi fost o victorie de moral pentru campionat. Asteptam un aport
mai mare de la Mason si Reddick, în schimb Klinas m-a multumit, el având
multe recuperari. Arbitrajul a fost slab pentru ambele echipe”, a concluzionat
antrenorul oradean.
Sâmbata, în prima etapa a campionatului, CSM Leonardo întâlneste
BC Târgu Mures, de la ora 18, la Arena „Antonio Alexe”.
CASETA TEHNICA
CSM Leonardo – Dinamo 69-77 (27-28, 18-17, 10-16, 14-16)
CSM: Morris 10, Reddick 6, Djordjic 11, Klinas 19, Mason 14, Lázár
6, Racovitan, Trif 3. Antrenori: Kosa Zoltan si Veres Attila
Dinamo: Hazibulici 18, Caraiani 6, Macaveiu 7, Urucatu, Vergu 4, Williams 15,
Fometescu 6, Shand 13, Markovici 4. Antrenor: Alexandru Vinereanu
Arbitri: Marius Udrica, Radu Bucerzan, Ciprian Stoica
Teodor Biris
