Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – După ce a refuzat să demisioneze din funcția de director executiv, medicul Dragoș Luca s-a răzgândit. Fără să mai aștepte rezultatul verificărilor efectuate săptămâna trecută de Corpul de Control, trimis la Reșița din ordinul ministrului Sănătății Florian Bodog pentru rezultatele slabe din cadrul campaniei de vaccinare, Dragoș Luca a cerut ministrului să fie mutat la Departamentul Programe.

La solicitarea Jurnal de Caraș-Severin, Daniel Botgros, purtătorul de cuvânt al instituției a precizat că „cererea i-a fost acceptată prin Ordinul Nr.962/08.08.2017 însă neavând încă înlocuitor, până când vor veni rezultatele Corpului de Control, Dragoș Luca va rămâne în funcția de director executiv, ulterior acesta urmând să se mute la Departamentul Programe“. Decizia a fost una înțeleaptă, având în vedere situația tensionată la nivelul ministerului și demisia directorului executiv adjunct, Radu Albotă.