Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Prorector al universității din Cluj, prof. Rudolf Gräf face cinste Reșiței și Banatului Montan. Iată de ce, la împlinirea vârstei de 60 de ani, colegii i-au dedicat volumul omagial „Multiculturalism, identitate și diversitate. Perspective istorice”.

„Sunt ziare cu nume grele care scriu că multiculturalismul a murit. Nu e adevărat, căci am fi murit și noi. Presa română e plină de teama că ne putem pierde identitatea. Asta se poate întâmpla doar dacă vrem. De pildă, poporul evreu e răspândit în toată lumea dar dă oameni de valoare peste tot”, spunea prof. Gräf la prezentarea volumului.

După părerea sa, Banatul reprezintă un model aparte de diversitate, unic în țară și chiar în Europa. Aici nu au fost stări sau clase privilegiate, ceea ce a creat premizele conviețuirii pașnice. A existat doar o ierarhie bazată pe meritocrație. Iată de ce Banatul a fost o provincie de frunte în imperiu și apoi în România.

Volumul, editat de Muzeul Banatului Montan cu sprijinul universității din Cluj, reunește lucrări semnate deopotrivă de cercetători consacrați sau aflați la început de drum. Printre ei Peter Urbanici, Volker Wolmann, Sorin Mitu, Constantin Bărbulescu sau prof. Nicolae Bocșan.

Prof. Gräf consideră că menirea istoricului în societate este de a oferi mijloace și instrumente pentru a putea înțelege ce se întâmplă în jurul nostru. „Când întreb tinerii de ce vor să devină istorici, răspund că le place. Asta e bine, însă istoricul trebuie să fie onest cu el însuși și cu ceilalți deoarece, când un istoric scrie, oamenii îl cred. De aceea trebuie să fie conștient de importanța meseriei sale. Pregătirea unui istoric presupune un complex de factori. Iată de ce, când sunt întrebat ce meserie am, răspund că aș vrea să devin istoric. Sper să reușesc asta într-o zi”, a mai spus prof. Gräf.

Acesta și-a început activitatea la Reșița. Între 1984-1994 a activat în cadrul Muzeului Banatului Montan, după care a fost „împrumutat” la Cluj, după cum s-a exprimat Dumitru Țeicu, directorul muzeului. În 1991, aici a avut loc prima expoziție despre comunitatea germană din Banat, rod al muncii echipei de atunci a muzeului, care îi cuprindea pe Rudolf Gräf, Dumitru Țeicu și Valeriu Leu.