Caraş-Severin, Romania
Arhivă

2017

Browsing

CARAȘ-SEVERIN – Pentru a-i ajuta și recompensa pe elevii cu rezultate valoroase la concursurile naționale, autoritățile încearcă înființarea unui centru de excelență. Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) a demarat procedurile pentru înființarea, la Reșița, a unui centru de excelență pentru elevii capabili de performanță.

REŞIŢA – Producătorii agricoli din România vor fi susținuți în continuare printr-un program guvernamental să cultive tomate în spații protejate. Până acum și 25 de cărășeni s-au înscris în acest program.

CARANSEBEȘ – Într-un județ cu numeroase probleme sociale, Consiliul Județean Caraș-Severin și Episcopia Caransebeșului și-au dat mâna pentru o cauză nobilă. Este vorba de Centrul de educație și îngrijire „Sfântul Vasile cel Mare”, inaugurat vineri la Caransebeș.

CARANSEBEȘ – Viitorul Caransebeş – Minerul Anina 10-0 (3-0), în etapa cu numărul 25 a Ligii a IV-a, după ce în tur gugulanii pierdeau cu 0-3 la masa verde, nemaiajungând atunci la meci.

REȘIȚA – După ratarea promovării în Liga a II-a, delegatul Gheorghe Popa este convins de faptul că Reșița este principala favorită la ocuparea primului loc în sezonul următor, dacă va rămâne același lot de jucători și îmbunătățit cu câteva transferuri.

REȘIȚA – CSM Școlar Reșița a învins vineri, 26 mai, echipa Politehnica Timișoara II, cu scorul de 5-1, dar n-a reușit să promoveze în Liga a II-a, terminând campionatul pe locul secund. Ripensia Timișoara, în urma victoriei cu scorul de 4-0 în fața formației Pandurii Tg. Jiu II, a încheiat Seria a IV-a a Ligii a III-a pe primul loc și a obținut promovarea în eșalonul secund.

CARANSEBEȘ – Reabilitarea Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș din fonduri guvernamentale va continua, chiar dacă la finele anului trecut proiectul părea că nu se va mai realiza. În paralel, municipalitatea lucrează și la un proiect pe fonduri europene pentru reabilitarea energetică a spitalului.