CARANSEBEȘ – Cum fotbalul se pare că nu ţine cont nici de vacanţe, nici de căldurile tropicale din această perioadă, şi-şi vede liniştit de drum, zilele trecute am purtat o discuţie cu preşedintele clubului gugulan, Ovidiu Chimigeriu.
REȘIȚA – Ministerul Sănătății a anunțat că vor fi schimbați din funcție directorii executivi și adjuncți din 5 direcții județene de sănătate publică, printre care și Caraș-Severin. Medicilor Dragoș Luca (director executiv) și Radu Albotă (director executiv adjunct) li se reproșează că rata de vaccinare împotriva rujeolei are un nivel extrem de redus în județ, sub 50 la sută.
REȘIȚA – Președintele CSM Școlar Reșița a vorbit despre schimbările din Valea Domanului.
REȘIȚA – Simina-Ioana Vezentan, primul transfer al verii la echipa de handbal.
CARAŞ-SEVERIN – Asta se întreba preşedintele PSD Reşiţa, Ioan Crina, în conferința de presă de miercuri a acestei formaţiuni politice.
MOLDOVA NOUĂ – Dezamăgit de mai multe întâmplări din ultima perioadă, primarul liberal al orașului Moldova Nouă și-a anunțat demisia pe pagina personală de Facebook! Adrian Torma scrie în postarea sa că decizia nu a fost una la cald.
REȘIȚA – După atâtea așteptări în vederea tăierii panglicii deponeului ecologic de pe Dealul Lupacului, noul prefect al județului a decis să ia taurul de coarne.
REȘIȚA – În funcție de nivelul calificării, persoanele și angajatorii vor avea de încheiat contracte cu o perioadă minimă necesară formării profesionale.
CARANSEBEȘ – Săpăturile recente din Centrul Civic al Caransebeșului, lângă biserica medievală, au scos la iveală oase umane datând din secolele XIV-XV. Descoperirea, extrem de importantă pentru istoria orașului cu patină regală, cetate medievală între primele cinci orașe din Principatele Transilvaniei, de nivelul Sibiului și Clujului, încurcă planurile proprietarului terenului care ar fi vrut să construiască o terasă.
REȘIȚA – Vizavi de situația ruinei hotelului din Centrul Civic, pe care Primăria Reșița voia s-o preia în contul datoriilor, primarul Ioan Popa a declarat: „Himera asta cu 500% impozit pe clădirile care sunt abandonate sau nu sunt în regulă, în speță Hotelul Semenic, nu înseamnă mare lucru! Pentru că 500% înseamnă că în loc să plătești 1% impozit pe clădire, plătești 5%. Și dacă valoarea ei de inventar e redusă, că plătești unu sau că plătești cinci, nu schimbă cu mult lucrurile“.
