REŞIŢA – Puţini credeau că România va reuşi să mai încheie încă un acord cu Fondul Monetar Internaţional, dar iată că a făcut-o şi pe asta. Guvernul Ponta are toate motivele să se bucure, pentru că fără acest acord, aşa-zis „preventiv”, situaţia ar deveni foarte interesantă. Dar de ce mai aruncă Fondul bani pe România?
BOCŞA – Biblioteca publică bocşeană îi va dedica profesorului o sală, în urma unei impresionante donaţii.
GRĂDINARI – 200 de mii de euro este suma pe care Primăria Grădinari o datorează constructorului care, pentru un timp, a efectuat săpături în vederea amenajării reţelei de canalizare în satul Greoni.
REŞIŢA – Luni, 5 august, candidaţii la examenul de titulatizare vor afla rezultatele muncii lor.
CARANSEBEŞ – Nemulţumiţi de taxa de tranzitare, mai mulţi şoferi de TIR au protestat vineri pe centura Caransebeşului.
BĂILE HERCULANE – Intervenţia pompierilor este mult îngreunată de accesul dificil şi de lipsa surselor de apă.
REŞIŢA – Echipa masculină de handbal a CS Caraş-Severin a încheiat campania de achiziţii. Ultima noutate, şi foarte importantă, o reprezintă ucraineanul Andrei Starikov, în vârstă de 27 de ani, doi metri înălţime şi 104 kg, care evoluează pe postul de pivot.
REŞIŢA – Timp de patru zile, iubitorii sportului cu mănuşi din Reşiţa au avut parte de gale la cel mai înalt nivel naţional, competiţia desfăşurându-se în condiţii impecabile, în opinia oficialilor federaţiei.
REŞIŢA – Şahista legitimată la Muncitorul Reşiţa a acumulat şi puncte internaţionale.
REŞIŢA – Luni, 5 august, 50 de tineri de la Colegiul Naţional „Traian Lalescu” din Reşiţa, coordonaţi de pr. prof. Nicolae Chiosa şi pr. Damaschin Tătaru, au plecat spre Loreto, unde se desfăşoară acest proiect.
