Caraş-Severin, Romania
Arhivă

2013

Browsing

REŞIŢA – Vineri după-amiaza, Reşiţa a fost „vizitată“ de o nouă ploaie torenţială. Cum ne-am obişnuit deja, reţeaua de canalizare a municipiului s-a dovedit, încă o dată, depăşită de ploaie, dovadă fiind numeroasele bălţi ce au acoperit drumurile.

Vreau să încep cu o concluzie: în România încă sunt dascăli foarte buni, care îşi fac treaba excelent, şi mulţi elevi excepţionali. Ei merită examene corecte şi o ţară a bunului simţ! Aşa că tot scandalul de la examenul de Bacalaureat din acest an, cu elevi plimbaţi cu autobuzul, părinţi îmbrâncindu-se cu poliţiştii, mandate, crize de isterie, procurori şi intervenţii în direct, toate sub ochii flămânzi ai camerelor de luat vederi, mă face să mă întreb dacă nu cumva circul acesta de proastă calitate a fost pus la cale intenţionat, pentru a sabota orice tentativă de investigare.

REŞIŢA – A venit vara iar soarele torid bate uneori prea tare în semafoarele Reşiţei, ridicând dileme, pentru o clipă, legate de culoarea acestora. Dar asta nu e tot! Ei bine, zilele trecute, un reşiţean s-a adresat redacţiei pentru a se plânge de faptul că semafoarele nu se văd!

CARAŞ-SEVERIN – Potrivit Direcţiei Judeţene de Statistică, la 20 octombrie 2011 populaţia stabilă a judeţului era de 295.579 persoane, din care 151.727 femei (51,3%). Faţă de situaţia existentă la recensământul anterior, populaţia stabilă a scăzut cu 37.600 persoane (dintre care 19.500 femei).

CARANSEBEŞ – Sala Polivalentă din municipiu, obiectiv privat, aflat într-o stare de conservare de mai mulți ani, ar putea reintra în circuitul sportiv. Municipalitatea de pe Timiș și Sebeș încearcă în aceste zile să obțină dreptul de folosință a sălii, necesar pentru echipa de volei feminin cu care se încearcă în sezonul viitor promovarea în Liga Națională.

Etapa a IV-a a Campionatului Național de Automobilism Viteză în Coastă Dunlop, desfășurată în zilele de 6 și 7 iuie a.c., pe traseul din Valea Domanului, l-a avut în prim plan pe reșițeanul Lucien Hora, urmat de Andrei Dumitrescu și de colegul său de la ACM Sport, Ovidiu Zaberca.

În ce măsură putem susține că suntem egali? Cu siguranță, trebuie să acceptăm că ne naștem diferiți și trăim diferit, în funcție de calitățile, defectele cu care am fost înzestrați. Inegalitatea este o realitate de zi cu zi cu care învățăm să trăim. Probabil că una dintre cele mai acute și vizibile forme ale inegalității este handicapul sau dizabilitatea.