REȘIȚA – Sprinterul Cristian Roiban, de la Clubul Sportiv Universitatea Reșița, a cucerit medalia de argint în proba de 100 de metri din cadrul Campionatelor Naționale de atletism, desfășurate la Cluj-Napoca!  Un loc IV a obținut și Daria Grigoroiu în proba de 100 de metri garduri, care a fost foarte aproape să urce pe podium!

„Trebuie să-i felicităm și pe sprinterii Universității Babeș-Bolyai din Reșița, ei fiind studenți în cadrul Facultății de Educației Fizică și Sport. Este vorba despre Cristian Roiban, care cu un timp de 10 secunde și 41 de sutimi, ceea ce înseamnă un personal best (record personal), a reușit să devină vicecampion național, în proba de 100 de metri. Vreau să-l felicit atât pe el, cât și pe antrenorul său Octavian Bârsanu. Cu multă muncă și încredere, Cristian Roiban va redeveni numărul 1 în România în această probă. Nu putem să uităm nici de Daria Grigoroiu, care a reușit un personal best de 13 secunde și 41 de sutimi în proba de 100 de metri garduri, dar, din păcate, a reușit să se claseze doar pe locul IV. Am încredere că la următoarea competiție, mai exact la Campionatele Naționale de tineret, sportiva noastră va obține cea mai strălucitoare medalie. Sprinterii de la Clubul Sportiv Universitate Reșița vor mai avea în acest an Campionatele Naționale de tineret U23, iar juniorii vor participa la Campionatele Naționale U20 și U18. Aceste concursuri se vor desfășura la Craiova, în perioada următoare.”, a spus Octavian Măzăran, directorul CSU Reșița.