REȘIȚA – La sfârșitul săptămânii trecute, municipiul Drobeta Turnu Severin a găzduit, la Liceul Tehnologic „Domnul Tudor”, competiția de șah clasic Cupa „SEVERNAV”, turneu care a reunit 42 de jucători din România și Serbia. Printre participanți s-au numărat și patru Maeștri Internaționali, ceea ce a ridicat nivelul competiției!
CARANSEBEȘ – Atleta de la CSM Caransebeș, Liliana Dragomir, a obținut un rezultat important la Belgrad Marathon, unde a încheiat pe locul al II-lea în cursa de 10 kilometri, cu timpul de 36:06. Performanța a fost realizată pe un traseu dificil, caracterizat de numeroase porțiuni solicitante, ceea ce crește valoarea rezultatului obținut!
REȘIȚA – Cupa Flykick la înot s-a desfășurat în perioada 23-25 mai, iar înotătoarea Alma Pop s-a evidențiat prin două medalii de argint câștigate!
REȘIȚA – Turneul Internațional U15 Wrestling Challenge „Ioan Mureșan & Valeriu Bularca” a avut loc la Cluj-Napoca, iar printre premiați s-a numărat și un reșițean. Carlos Rădulescu a obținut locul 2, la categoria 57 kg, la lupte libere, după ce a pierdut în finală cu un sportiv din Georgia!
CARANSEBEȘ – Lucian Ștefan este vicecampion balcanic în proba de 3000 de metri, după ce a fost cronometrat cu timpul de 8:26,79s, acest rezultat fiind și cel mai bun obținut de atlet în acest sezon!
CARANSEBEȘ – Puștoaica de 17 ani din Caransebeș, legitimată la Velocitas Timișoara, și-a trecut în palmares o nouă performanță: argint la junioare, la Campionatul Național de Ciclocros 2024-2025! Competiția s-a desfășurat într-un cadru pitoresc, pe Domeniul Cantacuzino din Florești, Prahova, având ca fundal impresionant Palatul Trianon!
REȘIȚA – Darian Ilie Trulea a câștigat argintul la Campionatul Național de tineret la box, desfășurat în perioada 11-16 noiembrie, la Bacău! Sportivul legitimat la Clubul Sportiv Municipal din Reșița a devenit vicecampion național la categoria 54 de kg. La acest campionat național, CSM Reșița s-a prezentat cu trei pugiliști, aceștia fiind însoțiți de maestrul Laszlo Vaștag!
CARANSEBEȘ – Atleta Liliana Dragomir a reușit să obțină medalia de argint alături de echipa națională a României la Campionatul Balcanic de cros, desfășurat la Câmpulung Moldovenesc!
CARANSEBEȘ – Lucian Ștefan, pregătit de Cristian Eugen Dragomir, a avut o prestație excelentă la Campionatul Național de Cros pentru seniori și tineret, desfășurat în perioada 26-27 octombrie, la Băile Felix!
REȘIȚA – Cupa României la lupte, la categoria seniori, s-a desfășurat recent la Târgu Mureș, iar Reșița a reușit să aibă o sportivă pe podiumul de premiere! Este vorba despre luptătoarea Adam Tania, care a obținut medalia de argint la categoria 62 de kg. De asemenea, Andrei Bărbulescu s-a clasat pe locul 5, la categoria 57 de kg.
