După ce au discutat cu administraţia reşiţeană condiţiile unei posibile investiţii, reprezentanţii concernului Samsung şi-au continuat periplul mioritic într-un alt oraş al judeţului nostru: Caransebeş.
De fapt, municipiul de pe Sebeş a fost vizitat de reprezentanţi a trei companii coreene, Dong Yang, Samsung Electronics şi Hanil, care doresc să amenajeze trei fabrici pe aceeaşi platformă industrială.
Pentru concretizarea acestui proiect, investitorii coreeni ar avea nevoie de o suprafaţă de teren de 20 de hectare.
Administraţia locală le-a prezentat două posibile locaţii, ambele situate la ieşirea spre Oţelu-Roşu: lângă fabrica T.M.D. Friction sau în apropierea fostului tancodrom.
Meticuloşi cum îi ştim, asiaticii nu au luat încă o decizie, urmând să analizaze şi alte oferte.
Din câte se pare, următoarea lor ţintă ar fi Sibiul. Coreenii n-au fost însă singurii investitori care au „tatonat” Caransebeşul în această săptămână.
O firmă din Heidelberg (Germania) şi-a exprimat interesul pentru o suprafaţă de zece hectare, în vederea construirii unei fabrici de turbine auto, destinate motoarelor turbo diesel.
Nici delegaţia germană nu a luat încă o decizie, ci a ales să vadă şi condiţiile oferite la Deva.
Dacă măcar unul dintre proiecte s-ar materializa, întreg judeţul ar avea de câştigat: fabricile coreenilor ar aduce circa 2.000 de noi locuri de muncă, iar investiţia germană 600.
Iulius Pîrvu
