Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – După publicarea informațiilor privind montarea senzorilor în parcările din Reșița, mai mulți cititori au semnalat că astfel de dispozitive sunt instalate și în zone care par a fi parcări de domiciliu. Pentru a lămuri situația, viceprimarul municipiului, Dani Călin, a oferit explicații suplimentare!

Potrivit acestuia, senzorii nu sunt montați în parcările de domiciliu propriu-zise, ci în așa-numitele parcări mixte, care combină regimul de parcare publică cu cel de parcare rezidențială. „Da, se montează senzori și în alte parcări, nu doar în cele publice cu plată, însă nu sunt parcări de domiciliu. Sunt parcări mixte. Între orele 08:00 și 16:00, acestea funcționează ca parcări publice și pot fi utilizate de șoferi pe baza unui abonament care costă 60 de lei pe an. După ora 16:00, locurile devin prioritare pentru cei care au rezervare de domiciliu în acea zonă.“, a explicat Dani Călin.

Astfel, denumirea de „parcare mixtă“ vine tocmai din faptul că spațiile respective au un regim dublu de utilizare: în timpul zilei pot fi folosite de publicul larg, iar seara și pe timpul nopții sunt destinate în principal locatarilor care dețin drept de parcare rezervat. Prin urmare, montarea senzorilor în aceste zone nu înseamnă că parcările de domiciliu devin parcări publice, ci că sistemul este implementat și în parcările mixte, unde există deja o componentă de utilizare publică pe parcursul zilei.

Pentru șoferii care doresc să își lase autoturismul pe același loc atât în intervalul 08:00–16:00, cât și după acest interval, în perioada de funcționare ca parcare de domiciliu, este necesară achitarea ambelor taxe: 60 de lei pentru abonamentul de parcare publică și 250 de lei anual pentru parcarea de domiciliu.

JCS-Denis Dutca

Adaugă comentariu