Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – În pofida numărului mare, de aproape 400 de posturi neocupate, Spitalul Județean nu se plânge de lipsa de cadre.

„Nevoi stringente în afară de Epidemiologie, unde nu se poate desfășura activitatea, nu avem, ne mărturisește Cristina Bacer, managerul Spitalului Județean de Urgență din Reșița. În rest, pe toate secțiile se desfășoară activitatea medicală. Sunt (medici din afară – n.r.) care vin pentru a asigura liniile de gardă. Cu personalul medical, medici, studii superioare, spitalul funcționează. Funcționează optim! Tot pentru a asigura un act medical competent, am înființat și o a doua linie de gardă, pentru specialitatea Chirurgie Generală, cu aprobarea Consiliului Județean, tocmai pentru a spori adresabilitatea actului medical vizavi de pacienți“.