REȘIȚA – Aparatul a ajuns încă de ieri la cea mai mare unitate spitalicească din Caraș-Severin, în cadrul unui proiect transfrontalier. A ajuns cu o întârziere de aproape doi ani, fapt remarcat și de președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, dar mai bine mai târziu decât niciodată, așa cum spune o veche zicală românească!
REȘIȚA – Tatian Diaconu, CEO CEETRUS România: „Mare parte dintre răspunsuri vor veni tot de la noi pentru că fiecare deţine o fărâmă de adevăr, o fărâmă de expertiză. Doar împreună, la un moment dat, vom putea să decidem cum va arăta Reşiţa cu adevărat în 2030 sau în 2050“!
CARANSEBEȘ – Cel puțin așa s-a întâmplat în 2019, conform cifrei de afaceri a TMD Friction, pe care au calculat-o cei de la Ziarul Financiar, având la bază datele de la Ministerul Finanţelor!
CARAŞ-SEVERIN – Românii își vor petrece Crăciunul și Revelionul, așa cum era de așteptat, în stare de alertă. Din data de 14 decembrie, starea de alertă va fi prelungită pentru încă 30 de zile!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană doreşte să-şi crească şansele atragerii de noi investitori, care să creeze locuri de muncă. Iar pentru asta, la propunerea primarului, consilierii locali şi-au dat girul pentru înfiinţarea unui SRL în acest sens, pe modelul Oradea!
CONSTANTIN DAICOVICIU – Se face canalizare, iar oamenii vor avea apă în casă, investiţia fiind din fonduri guvernamentale, prin PNDL 2!
CARAŞ-SEVERIN – Sau cel puţin asta reiese din cifrele prezentate de Agenţia de şomaj, vizându-i pe şomerii foarte tineri sau care au trecut de 50 de ani. Până în octombrie… în judeţ, pauză. Abia acum, în câteva zile, lumea s-a apucat de angajat şi muncit!
CARAŞ-SEVERIN – Din spusele comisarului şef de Poliţie, Ionel Andronache, 150 de poliţişti de frontieră bântuie zonele graniţei pentru a-i vâna pe migranţii ilegali şi pentru a se asigura că în ţara asta se plăteşte taxă pentru fiecare fum de ţigară sau gură de alcool!
LUPAC – Un accident rutier produs între două autoturisme, la ieşirea din Lupac spre Oraviţa, a fost raportat joi după-amiază, în jurul orei 14.02, la 112. O persoană încarcerată a fost scoasă din autoturism de către plt.maj. Miloş, care se afla în zonă, în timpul liber!
REŞIŢA – În rate, timp de cinci ani! Este vorba despre eşalonarea datoriilor acumulate de operatorul de apă pentru folosirea reţelelor Primăriei, fără să plătească redevenţa aferentă!
