CARAŞ-SEVERIN – Acesta este numărul cărăşenilor care au reuşit să se angajeze în prima lună a anului, potrivit Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă!
REŞIŢA – Două creşe din municipiu intră într-un proces de reabilitare şi modernizare, fapt pentru care copiii vor fi mutaţi în alt spaţiu adecvat. Iar municipalitatea a găsit soluţia legală de a nu plăti chirie, ci de a administra acel spaţiu!
CARAȘ-SEVERIN – Măsura pentru cei patru primari și doi consilieri județeni a fost luată pentru o perioadă de un an de zile, în cadrul ședinței Comitetului Executiv Județean al PSD!
REȘIȚA – Newyorkezul stabilit de câțiva ani la Reșița i-a impresionat pe cei patru jurați cu piesa „It’s a man’s world”!
CARAȘ-SEVERIN – Mai exact, rămân fără primari la Anina și Bocșa. Motivele? O decizie de incompatibilitate în cazul lui Gheorghe Românu și dezamăgiri și probleme de sănătate pentru Emanuel Dănilă la Bocșa!
REŞIŢA – Un altfel de jurnal de călătorie a fost turnat la Reşiţa, Văliug şi Gărâna, de o echipă de vloggeri!
CARAȘ-SEVERIN – Rudolf Hanzelik, din Hunedoara, un pasionat al istoriei industriale din această parte de ţară, a publicat recent un articol însoţit de fotografii referitoare la Calea Ferată cu Cremalieră Prin Porțile de Fier ale Transilvaniei. Informaţiile deosebit de interesante fac parte dintr-un documentar creat în august 1969, extras de pe DVD-ul „Steam in Roumania August 1969”, prezentat de Ton Pruissen, din care vă prezentăm în continuare câteva fragmente!
CARAŞ-SEVERIN – La Cornereva se va deplasa mâine, 20 martie 2021, o echipă mobilă de vaccinare din partea Direcției de Sănătate Publică, coordonată de directorul Miloș Dănilă și, din punct de vedere medical, de dr. Aritina Mărgineanu, medic din cadrul Direcției. Lor li se va alătura o altă echipă mobilă de voluntari, coordonată de conf. univ. dr. Marius Păpurică de la Timișoara, echipă compusă din 16 persoane!
CARAŞ-SEVERIN – Problemele generate de incendiile de vegetaţie uscată au fost din nou analizate, astăzi, în cadrul unei întâlniri de lucru organizate de prefectul judeţului, Cristian Gâfu, cu reprezentanţii ISU „Semenic“, cu cei ai Poliţiei şi jandarmilor, ai Gărzii de Mediu şi ai APIA!
