CARANSEBEȘ – Un incendiu a izbucnit la o pensiune situată la ieșirea din Caransebeș spre Timișoara, pe partea dreaptă, iar la fața locului au ajuns două echipaje de pompieri din municipiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă!
ORAVIȚA – Un accident rutier s-a produs la Oravița, între un autoturism și o motocicletă. La fața locului au intervenit pompierii militari orăvițeni, cu un echipaj SMURD și o autospecială de stingere, un echipaj de ambulanță și unul al Poliției!
VALEADENI – Un echipaj al pompierilor militari reșițeni a intervenit de urgență, ieri seară, în urma unui apel 112 primit în jurul orei 20.30, pentru salvarea unui pui de barză căzut din cuibul care se afla pe acoperișul unei case din Valeadeni!
CARANSEBEŞ – La Caransebeș s-au alocat banii pentru proiectele cu finanțare nerambursabilă pe Legea 350, nu fără discuții în consiliul local. Proiectul propus de primarul Felix Borcean împărțea cei 300.000 de lei pe cele patru mari capitole: activități culturale – 70.000 de lei, activități sociale, educaționale, protecția mediului – 50.000 de lei, proiecte sportive – 100.000 de lei și culte religioase – 80.000 de lei!
REȘIȚA – Este vorba de un articol publicat de directorul executiv al TMK Reșița, ing.dr. Romulus Ioan, într-o revistă de specialitate ce apare lunar la Londra!
CARAŞ-SEVERIN – Din păcate, cel mai frumos şi vizitat obiectiv al judeţului, Cascada Bigăr, a cedat azi şi s-a prăbuşit din cauze naturale!
REȘIȚA – Campania „Adoptă un salon!“ ar fi trebuit să se încheie luni, 7 iunie, la o săptămână de la debut. Însă datorită gradului de implicare civică campania va continua pentru încă o săptămână!
CARANSEBEŞ – Realizată în anii 70-80 ai secolului trecut, pe vremea fostului primar Nicolae Oprea, fântâna din centrul Caransebeșului va căpăta o nouă înfățișare, renunțându-se deja la lemnul din ultimii ani!
ROMÂNIA – Asta în urma unor suspiciuni că ar putea fi contaminat cu metale grele. Este vorba despre patru loturi care se găseau la vânzare în mai multe magazine din țară. Produsul a fost retras de la raft, iar persoanele care l-au cumpărat sunt sfătuite să îl arunce sau să îl returneze!
MOLDOVA NOUĂ – După cum ştiţi, turcii de la Eti Bakir au primit, de la Ministerul Economiei, acordul de principiu pentru a începe exploatarea cuprului de la Moldova Nouă. Însă nici nu s-au apucat de treabă că GEC Nera deja avertizează: nu există niciunde în lume minerit ecologic, iar România încă se află sub monitorizarea Comisiei Europene pentru stoparea poluării!
