CARANSEBEȘ – Tânărul judoka originar din Caransebeș a făcut un turneu excelent la Cupa Europeana de Judo pentru Juniori de la Atena, din acest weekend!

După ce zilele trecute a dovedit, încă o dată, că nu are rival în România la categoria 60 kg, Alexandru Matei și-a măsurat forțele la Atena cu adversari de calibru din toată lumea. Judoka legitimat acum la Dinamo București a trecut în primele două tururi de un sportiv din Turcia și unul din Azerbaidjan, a pierdut apoi cu israelian care avea să câștige competiția, în recalificări a învins un polonez și un israelian, iar în lupta pentru medalia de bronz a învins un alt judoka din Israel.

Așadar, 5 victorii și o singură înfrângere, medalie de bronz, dar, poate cel mai important, puncte în clasamentul mondial, care-l vor urca în ierarhia categoriei 60 kg, acolo unde, înainte de turneul de la Atena, Alexandru Matei era pe locul 33.