Bar: „S-a făcut o greşeală, când a fost împuternicită conducerea partidului să definitiveze lista. La acea vreme, eu am subliniat că e o greşeală şi am şi votat împotriva acestui lucru. Au fost trei voturi împotrivă…
Lista PSD putea arătat mult, mult mai bine! Această greşeală, de a împuternici conducerea, ne-ar putea costa foarte mult. Oameni de valoarea lui Puşcaş sau Athanasiu nu aveau voie să lipsească, dar dacă îi convingi cu atitudini de genul «nu vreţi voi să candidaţi? numai bine, ne-aţi făcut loc pentru o pilă de-a noastră!»…
Lista a fost rezultatul unor înţelegeri subterane pentru personalităţi cu drumul înfundat”, s-a ambalat şeful PSD Bihor, dezamăgit de felul în care conducerea centrală a PSD a ştiut să trateze problema listei cu candidaţii pentru Parlamentul European.
În ciuda faptul că i-a criticat pe Mircea Geoană şi compania, Mihai Bar se consideră a fi un soldat pesedist disciplinat. Deşi gândul unei colaborări cu PD îi dă fiori, Bar admite că, în condiţiile unei decizii a partidului de la nivel central, ar accepta-o şi pe plan local!
Acoperişul Arenei Alexe
Preşedintele PSD Oradea, Dan Matei s-a referit ieri la probleme mai locale, cum ar fi recondiţionarea Arenei Antonio Alexe. Matei a acuzat faptul că renovarea sălii nu a început cu acoperişul, fiind schimbat mai întâi parchetul. „Plouă înăuntru pe duşumeaua nouă. Eu îi felicit pe cei de la Primărie pentru felul în care au amenajat Parcul 1 Decembrie şi locaţia din faţa Sălii Sporturilor, însă au dat greş cu reabilitarea sălii”, e convins Dan Matei.
Calin Corpas
