CARANSEBEȘ – A fost a șasea victorie consecutivă în play-out pentru elevii lui Răzvan Parpală și Fabian Birău, după Știința Bacău-Banatul Caransebeș 1-3 (25-22, 22-25, 25-27, 20-25).

Primul set, unul echilibrat, a fost tranșat pe final de studenții băcăuani, 25-22, după care gugulanii au restabilit egalitatea, cu un scor identic, 25-22 în favoarea lor. Cel de-al treilea parțial a fost și cel mai echilibrat, ambele echipe având șansa de a mai puncta pe tabelă. Au făcut-o tot caransebeșenii, care au fructificat a doua minge de set, după ce au salvat una la 24-23 pentru Știința. Cel de-al patrulea set a fost controlat de la un capăt la altul de către Banatul, care și l-a adjudecat clar, 25-20.

„Banatul bate la Bacău. 3 puncte, rezultat final 1 la 3. Echipa noastră !!!! Am crezut în ea! BRAVO BĂIEȚI, PĂCAT CĂ SE TERMINĂ UN VIS FRUMOS!”, a postat, imediat după partidă, managerul clubului, Cornelia Vlaicu, pe Facebook.

Cu cele 3 puncte de la Bacău, gugulanii fac 44 în clasament și au asigurată poziția a opta în elita națională a voleiului românesc.

UPDATE. Duminică, de la ora 15, la nici 24 de ore de victoria de la Bacău, Banatul a mai făcut o victimă în Moldova. În restanța cu ultima clasată, VCM LPS Piatra Neamț, gugulanii s-au impus tot în 4 seturi, (20-25, 25-21, 25-21, 25-13), înregistrând astfel cea de-al șaptelea succes consecutiv în play-out. Miercuri, 26 aprilie, de la ora 18.30, Banatul Caransebeș încheie sezonul în fața propriilor fani, contra Unirii Dej.