REȘIȚA – Dacă anul trecut școlile reșițene au fost neglijate de municipalitate, acum, când au fost alocate fonduri, licitațiile sunt ignorate de constructori.
Ioan Popa, primarul municipiului Reșița, recunoștea recent că școlile au fost oarecum neglijate într-o primă fază, la preluarea mandatului, în vara anului trecut. Și dacă s-a pierdut trenul aferent anului școlar trecut, se încearcă acum dregerea busuiocului. A fost rectificat bugetul și o serie de sume au fost alocate unităților de învățământ din municipiu. Pe lângă eficientizarea energetică, sunt vizate în principal lucrări de reparații și renovare, pornind de la acoperișuri, clădirea în sine, toalete, ferestre, boilere sau centrale pentru clădirile educaționale, cantine, săli de sport sau cămine. Iar sumele nu sunt deloc neglijabile, lucru prezentat pe larg de Jurnal CS. Doar că nimeni nu este interesat de multe dintre lucrări…
„În Primărie s-au făcut caietele de sarcini, s-au scos la licitații lucrările mai mărunte, dar foarte importante: reparațiile la școli, spune administratorul public Vasile Paul. Începe școala și am avut surpriza neplăcută ca niciun constructor să nu-și depună oferta pentru o mulțime de lucrări de reparații. Procedurile vor trebui reluate și cu această ocazie îi rog pe toți constructorii din Reșița, de pe lângă Reșița, să vină! Sunt lucrări, sunt bani, de data aceasta sunt corect calculați, deci nu mai poate nimeni, pentru o lucrare de un miliard, să oferteze trei. Dar sunt lucrări decente, s-au calculat profituri rezonabile, nu sunt lucrări foarte delicate, sunt lucrări de reparații“.
