Caraş-Severin, Romania

Măsurile au fost luate după ce poliţistul care i-a salvat pe micuţi susţine că aceştia aveau sfori la picioare, fapt confirmat şi de tatăl micuţilor, care spune că mama lor avea obiceiul de a-şi lega copiii de pat când pleca de acasă.

Tatăl copiilor a spuns că cel mai probabil se va despărţi de soţia lui, pe care o acuză că nu i-a supravegheat pe micuţi.

După ce micuţii au fost salvaţi din incendiu au fost duşi la Spitalul Judeţean Arad unde au rămas pentru supraveghere.

Poliţişti, criminalişti şi reprezentanţi ai Direcţiei pentru Protecţia Copilului continuă ancheta în acest caz iar dacă se va dovedi că mama îşi lega copii când pleca de acasă, femeia ar putea fi acuzată de moartea fetiţei sale de patru luni, precum şi rele tratamente aplicate minorilor.

I.C.