Cotidianul Il Tempo scrie în ediţia de astăzi că un rom de origine română a atacat noaptea trecută o italiancă şi i-a furat din poşetă bani şi două telefoane mobile.
Cotidianul scrie că femeia, care locuieşte în apropierea unei tabere de nomazi de la Roma se întorcea acasă, după miezul nopţii.
Ea a declarat la poliţie că a fost atacată după ce a coborât din autobuz şi a vrut să opună rezistenţă dar s-a temut să nu fie ucisă.
Incidentul a avut loc în aceeaşi zonă de la periferia Romei unde au fost atacaţi cei trei români.
De asemenea, postul Toscana TV transmite că un român a fost arestat de carabinierii italieni, vineri noaptea, lângă Florenţa, după ce a condus în stare avansată de ebrietate un autoturism furat.
