Printre disciplinele sportive componente ale C.S.M.R., care au înregistrat rezultate notabile în anul recent încheiat, se regăseşte şi Secţia de Radioamatorism.
Colaborare benefică
Astfel, s-au obţinut 13 medalii, dintre care zece la nivel naţional (patru de aur, patru de argint şi două de bronz) şi trei la nivel internaţional, la Balcaniada R.G.A. (două de argint şi una de bronz). Cu şase mai multe decât în anul 2008 (cinci de aur şi două de bronz). „Consider că rezultatele sunt foarte bune, cu atât mai mult cu cât ele au fost obţinute în competiţie cu cluburi puternice, cu sportivi mai experimentaţi şi care au o dotare tehnică de excepţie“, ne-a precizat Stelian Tănăsescu, coordonatorul secţiei. Cel care a contribuit din plin la aceste performanţe şi în calitate de sportiv.
Printre componenţii secţiei, cu rezultate apreciabile în 2009 îi mai amintim pe: Ştefan Szabo, Loren Bufanu, Ovidiu Orza, Valentin Ghiţă, Alexandra Pană, Alexandru Junc, Ana Maria Ulmanu, Daniel Haramuz şi Alexandru Todireanu, majoritatea având dublă legitimare C.F.R. Oraviţa- C.S.M. Reşiţa.
Reamintim, prin rezultatele obţinute în 2009, sportivii ceferişti au marcat şi 50 de ani de Radioamatorism la Oraviţa.
Marius Moraru
[email protected]