REȘIȚA – Șapte sportivi legitimați la CSM Reșița vor reprezenta România la Campionatul Mondial de Karate WUKF, după ce au obținut calificarea de drept în urma rezultatelor foarte bune înregistrate la Campionatele Naționale de copii, juniori și seniori!
Karateka reșițeni au fost incluși în lotul național datorită performanțelor obținute în competițiile de selecție, confirmând încă o dată nivelul ridicat al școlii de karate din Reșița. Un avantaj important pentru sportivii și clubul reșițean este faptul că ediția din acest an a Campionatului Mondial de Karate WUKF se va desfășura în România, în perioada 22–26 iulie, ceea ce va reduce considerabil costurile de participare.
Lotul CSM Reșița convocat pentru Campionatul Mondial este alcătuit din: Tibuleac Dorin Eduard, Bîzgan George Dumitru, Doban Daniela, Iovan George, Czeiszperger Annabelle, Fortun Sara Maria și Vizoc Dragoș Ionuț. Sportivii vor fi însoțiți de maestrul Zoltan Lipan.
„Suntem mândri că facem parte din lotul României și că sportivi din Reșița vor reprezenta țara la cea mai importantă competiție mondială de karate WUKF. Această convocare este rezultatul muncii, disciplinei și performanțelor obținute de-a lungul sezonului competițional.”, a transmis antrenorul emerit Zoltan Lipan.
Prezența celor șapte sportivi la Campionatul Mondial reprezintă o nouă confirmare a rezultatelor obținute de CSM Reșița și a contribuției pe care clubul o are la performanțele karateului românesc, atât la nivel național, cât și internațional.
JCS-Ștefan Moraru
